Citat:
Ursprungligen postat av
Dekorima
Okej så enligt dig så är det din bifogade bild på en torpedträff som gäller i alla sammanhang? Det finns inga andra typer av torpeder eller förhållanden?
Jo visst, båtarna som kom till undsättning tog stora risker men var betydligt mindre rustade för hård sjö, och ändå var det bara Estonia som förliste. Med de nya uppgifterna tror jag att det var en yttre åverkan som sänkte Estonia ja, och det var inte vatten.
Area 51 heter det dessutom.
Area 55 är en klubb för anonyma alkolister i USA. Sannolikheten att Estonia blev sänkt jämställer jag alltså med att anonyma alkolister i klubb 55 dissekerar utomjordingar.
Självklart inte, men skadan på Estonia påminner ingenting om en explosionsskada. Det har ju även experter uttalat sig om.
Nej tvärt om, båtarna som kom till undsättning var
bättre rustade än Estonia att klara hårt väder. Estonia var väl knappt klassad för att gå så långt ut på öppet hav.
Det mest troliga, enligt min sannolikhetslära i kombination med de experter man lyssnat på senaste dagarna, är att Estonia slog i sten på botten som orsakade skadan.