Citat:
Ursprungligen postat av
Lund-NoGo-zone
Min konkreta orsak till tråden är de för mig mystiskt, till synes oändligt, stigande aktiekurserna på nasdaq. De går nästan raka vägen uppåt från 2008 till 2020. Den längsta uppåt-perioden någonsin. Visst, apple och amazon har tillkommit, men värdena 2008 var uppenbarligen bubbel-värderade pga falska CDOer, bubblan 2000 av falska värderingar av framtida vinster för IT-företag. Nu ser jag ingen sådan enkel orsak till de extremt stigande kurserna. Kan de vara orsakade av att indexfonder under denna period pumpat in nya pengar oavbrutet? Utan att någonsin göra en värdering av hur mycket de borde betala?
Handlar inte detta till större del om att det är avsevärt lättare att förklara en bubbla i efterhand? Förr jag misstänker att inte du heller förutsåg IT-bubblans krasch eller CDO-bubblans krasch där och då, när man "var" i bubblan? Just nu går alla aktiekurser (främst teknik) kraftigt uppåt till synes utan nyheter utöver att digitaliseringen väntas fortgå (vilket knappast kan betraktas som en nyhet) men det är mycket svårt att förklara detta här och nu, att peka ut en bubbla i efterhand är däremot busenkelt.
Men utifrån frågeställningen: ponera att det finns ett antal bolag i en rimligt värderad börs, där ett bolag (t.ex. Apple) har en indexvikt om säg 2%. Indexfonder köper Apple för 2% av sitt kapital och håller denna nivå för varje ny insättning som görs. Plötsligt kommer en nyhet som kraftigt höjer Apples kurs, och aktien rusar med 50% på kort tid. Givet att börsen hålls oförändrad i övrigt har Apples indexvikt approximativt höjts till ca 3%. Indexfonderna måste anpassa sig till detta och viktar om sin portfölj i syfte att öka sitt innehav i Apple. Detta leder till en ökad efterfrågan på Apple-aktier, som höjer kursen ännu mer. Detta fortsätter tills samtliga indexfonders Apple-vikt motsvarar Apples totala marknadsvikt. En liten nyhet som höjde kursen initialt har nu lett till att Apples kurs har boostats
både pga. nyheten i sig samt pga. att Apple redan hade en stor indexvikt, som nu har höjts "av sig själv".
Idag har Apple en indexvikt om 13-14% av Nasdaq 100. Vad händer om Apple kommer in med en bra rapport som initialt höjer aktiekursen men inom kort leder till ett ökat "behov" av att storköpa Apple-aktier?
Om vi tar det ännu ett steg längre - andra bolag framstår nu som billiga givet att Apple har skjutits i höjden pga. de två anledningar som nämnts. Kapital strömmar till dessa bolag då dessa aktier allt annat lika har en högre avkastningspotential, och när indexvikterna ökar även för dessa gör indexfonderna samma jobb och köper i dessa bolag så att deras kurser drivs upp också. Vid en viss nivå är marknaden stabiliserad. Om vi i slutändan landar i samma indexviktning på hela marknaden som vid "start", har alla bolag blivit mycket dyrare enbart pga. ett fåtal positiva nyheter.
Indexfonderna "hjälper" indextunga aktier att öka ännu mer än vad som är "motiverat" givet t.ex. en bra rapport, vilket höjer såväl bolagets marknadsvärde som hela marknadens värde?