Citat:
Ursprungligen postat av
Gratis121
Jag är ingen expert men Håkan Bergmark som dykte på på platsen åt försvaret kort efter förlisningen såg ett hål en bit akterut på styrbord sida, det har han sagt i en video på swebbtv, så hålet har m a o funnits där hela tiden.
Här är videon
Se ca 4:30 in
https://www.youtube.com/watch?v=GhVZXUqVs5A&feature=share
Och allt tyder ju på att man velat mörklägga detta. Det är ju helt uppenbart att militära material fanns ombord.
OMÖJLIGT SAMMA HÅL SOM DYKAREN HÅKAN BERGMARK UPPTÄCKTE...
Håkan Bergmark berättar i programmet att han kunde se ett spränghål
under vattenlinjen på Estonia, ett hål som var ca
2x1 meter stort. Hålet hade
utböjda plåtar som vittnade om en
sprängning från insidan.
Han dök på uppdrag av Militära underrättelse- och säkerhetstjänsten, MUST, och skulle dokumentera status för bogvisiret bland annat.
Därvid fick han se det som han bedömde vara ett spränghål som låg under fartygets vattenlinje.
I hans utbildning som röjdykare ingick även arbete med sprängningar av plåt varför han kände sig säker på att hålet han såg var resultatet av en sprängning. Efter intervjun informerade Håkan om att hålet var ca 2x1 meter stort och att böjningen av plåten indikerade en sprängning inifrån fartyget.
1. Hålet Bergmark upptäckte låg UNDER vattenlinjen.
2. Hålet var 2x1 meter stort.
3. Utböjda plåtar som vittnade om en sprängning från insidan.