Citat:
Ursprungligen postat av
kaReri182
Det är ju rimligt att bogvisiret kommit i kontakt med båtskrovet under förlisningen tills det slutligen lossnade helt och sjönk. Visiret kan tom ha orsakat den nu diskuterade skadan på skrovet. Visiret hittades sedan ca 1,5 km från fartyget.
Den man som berättar i intervjun, säger att något ljust i havet syns när han tittade ut över relingen Car Erik säger följande " Det var något ljust, flera gånger flera meter stort, som rörde sig strax under ytan. Det sköljde vågor över.v"Mej veterligen är inte en ubåt ljus eller vit ! Utan förmodligen har han sett bogvisiret som gled förbi fartygssidan, och dess skarpa kanter kan ha slitit upp hålet i sida när det kom i kontakt.
Sedan var det fruktansvärd dåligt sjömansskap att framföra fartyget i 14 knop under sådant dåligt väder, speciellt om fartygets låsanordnig var i dåligt skick, det blir oerhörda krafter när fartygets förskepp gång på gång slår emot vågorna. De som har varit till sjöss eller är till sjöss vet hur det känns när fartyget slår emot vågorna vid för hög fart och hur det skakar och smäller vid bottenlag och vilka skador det kan bli.
Sen har jag fått höra av en expert inom fartgsstabilitet, att Estonia hade kunnat undvika att förlisa, om det hade varit full närvaro hos fartygets befäl, så ifall de hade öppnat akterrampen, sa hade vattnet forsat genom fartyget och då hade inte fria vätskeytor uppståt som var fallet med Estonia. , Som gjorde att hon snabbt fick slagsida och större vatteninträngning. Alla de konspirationer som uppstått är bara löjligt.
Vila i frid Estonia