Citat:
Ursprungligen postat av
Powergirl
Aha det var ungefär som jag misstänkte. Du förstår inte komplexiteten i ett sammanhang. Politik är större än en fråga. Din sista mening är ett tydligt utryck för din okunskap så du må vara ursäktad.
Opinionsinstituten mäter vilka frågor som de enskilda partierna är bäst på och som också överensstämmer med den enskilda väljarens syn på. En fråge och populistpartier som SD kommer därför aldrig att omfattas av en majoritet i ett demokratiskt val. Om det mot all förmodan skulle ske är vi väldigt illa ute och det vill väl inte ett nationalistisk parti.
Politik innehåller många komplexiteter. Valet innebär att man röstar för ett begränsat antal val. Ett nationalistiskt parti erbjuder väljarna en chans att bemyndiga politiker som kommer att följa tradition, etnisk och kulturell egenintresse. Det är en allmän filosofi. Nationalistiska regeringar kan göra extrema misstag. Nazityskland och det japanska imperiet är två uppenbara exempel.
Varningen om att SD representerar en viss variation av nationalsocialism har varit de regerande svenska regeringarnas officiella politik så länge SD har funnits.
SD: s popularitet kommer att öka när etniska svenskar inser att de förlorar sitt land till kriminella klaner, muslimska parallella samhällen, ekonomisk nedgång, socialt kaos etc.
Många tycker att det är
väldigt illa ute nu.
Det är inte ens klart att SD kan lösa dessa problem.
Klockan tickar och tiden rinner ut för Sverige (eller åtminstone den svenska livsstilen).