2020-09-21, 18:11
  #379321
Medlem
crisscrosss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Onkel Kostia
Att någon ljuger står helt klar. Anders Tegnell hävdar att smittspridning utan symtom är ett minimalt problem. Omvärlden påstår att smittspridning utan symtom är ett omfattande problem med Covid-19.

Jag har redogjort för vad professor Christian Drosten säger om asymtomatisk och presymtomatsisk smittspridning. Christian Drostens siffror ligger nära dom siffror som KnackeredVonAnka citerar.

Vem ljuger, och vem talar sanning? Anders Tegnell eller alla andra?
Återigen så gör FIH i Norge exakt samma bedömning, så också andra s,ittskyddsorganisationer, s¨det är inte "alla andra":
FIH: Current knowledge indicates that transmission mainly occurs from sick people with symptoms, or just before symptoms arise (1-2 days) (presymptomatic carriers). Some people can be infected by SARS-CoV-2 without developing symptoms, but lead to further transmission of others (asymptomatic carriers). It is not yet clear how often this happens, but it can be assumed to account for a small amount of transmission.
Citera
2020-09-21, 18:12
  #379322
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av JedanProblem
Men herre Gud vad blåst du är. Om underdödligheten går ner så betyder det att fler personer gick bort

Du sitter alltså och hoppas på fler dödsfall eller? Varför? Snälla, svara inte "flockimmunitetsargument".

Det är ju snarare du som inte verkar uppskatta att det dör färre i år under den period (27/7-25/8) vi jämförde än förra årets motsvarande period

Hur kan det komma sig att man sitter och väntar in en måndagsrapport från SCB och halvt jublande skriver "Sådärja" nu har SCB hittat ytterligare döda under perioden och fort som tusan ska lägga ut det på FB? Kan du försöka förklara för oss varför du är så besatt av att hitta döda svenskar?
Citera
2020-09-21, 18:13
  #379323
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av arbetet
Ge dig nu. Ingen har påstått det. Många har dock påstått att COVID19 inte alls smittar via aerosol inklusive vår smittskyddsmyndighet hela tiden.

Jag menar att folk har dött i onödan p.g.a. det.
Varför påstår du det?

”Vid typisk luftburen smitta, till exempel mässling eller vattkoppor, finns viruset på huden och kan virvla upp i luften. Karin Tegmark Wisell beskriver det som väldigt små dammpartiklar, som kan smitta från långt håll. Coronaviruset smittar i stället genom nära kontakt, när droppar överförs via till exempel hostningar och nysningar. Sedan finns det en annan typ av droppsmitta, som följer med luftströmmar något längre.

– Vissa droppar är mindre och stannar längre kvar i luften, och kan då inandas, säger hon.

Rådet: Håll avstånd

Aerosolsmitta, som det kallas, uppstår främst inom hälso- och sjukvården vid en del moment när patienter till exempel är intuberade, alltså har ett rör i luftstrupen, eller har annat andningsstöd. Det finns inget som tyder på att det skulle stå för en viktig smittväg bland allmänheten, säger Tegmark Wisell”

Enormt trist att försöka sig på en agenda baserad på lögner. Bedrövligt agerande faktiskt. Men för andra läsare kan det vara bra att veta att det du påstår helt enkelt inte är sant. TonyDR är ju där och ljuger hela tiden, det har ju alla genomskådat, men då har du alltså spikat ner dina tältpinnar på ljugarbänken också.

Artikeln är alltså från den 6/4 dvs precis innan den riktigt stora explosionen av avlidna vi hade.

https://www.nyteknik.se/samhalle/folkhalsomyndigheten-reder-ut-smittar-coronaviruset-via-luften-6992811
Citera
2020-09-21, 18:19
  #379324
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av crisscross
Återigen så gör FIH i Norge exakt samma bedömning, så också andra s,ittskyddsorganisationer, s¨det är inte "alla andra":
FIH: Current knowledge indicates that transmission mainly occurs from sick people with symptoms, or just before symptoms arise (1-2 days) (presymptomatic carriers). Some people can be infected by SARS-CoV-2 without developing symptoms, but lead to further transmission of others (asymptomatic carriers). It is not yet clear how often this happens, but it can be assumed to account for a small amount of transmission.

Det sista beror på att man inte har tillräcklig smittspårning på de utan symtom. Jag vet flera som har smittats den vägen via tonåringar (bland annat min familj), men det hjälper ju tyvärr inte då det inte smittspårades i den åldersgruppen i våras/somras och det därför inte finns någon statistik på hur vanligt det är. Där jag bor var det relativt lätt att smittspåra nämligen då vi är isolerade pga avsaknad av kollektivtrafik (förutom skolbussarna). Vi har alltså i stort koll på vilka vi mött och när.

Anekdotisk bevisföring fungerar inte för allmänheten, men just osäkerheten runt vilka de som saknar symtom har träffat och när gör det extremt svårt att smittspåra dessa. Man hittar ju bara de anhöriga till de som redan är smittade och förutom i Sverige så har ju dessa stannat hemma när deras anhöriga varit smittade.
Citera
2020-09-21, 18:21
  #379325
Medlem
Pinsamt för Sverige igen

Among the European countries that bent the curve of daily reported new Covid19 deaths, which one took the longest to do so? (Spoiler: you know which one).

This is a comparison of days between date of death curve peak and date of 10% peak value.
https://twitter.com/jocami_ca/status/1308026864351539200
Citera
2020-09-21, 18:24
  #379326
Medlem
arbetets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pisseman
Antalet nya fall är relativt litet i Sverige, varför sjönk det så snabbt under sommaren? Varför har smittan ännu inte kommit igång trots att både högskolor/universitet och gymnasieskolan har fysiska lektioner?

Något konstigt är det.
Du måste komma ihåg att det du anför som vanliga coronaförkylningar är ett globalt problem där vi inte skiljer oss åt mycket. Vi ser nu heller ingen broms i Spanien, Italien (lite lägre faktiskt), Frankrike, Belgien, UK. Där är det bara Frankrike som har något lägre dödstal. De borde ha antikroppar eller t-celler men det verkar inte så alls ens i jämförelse med länder med betydligt mindre dödstal än dem.

En nyligen publicerad pre-print anger 1,83% antikroppar i genomsnitt i USA bland blodgivare med en topp i New Jersey på 7,3%. Studien var utförd på 252,882 individer:

https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2020.09.17.20195131v1.full.pdf

Det finns ingen chans i världen bokstavligt talat att situationen skulle vara annorlunda i Sverige.

Något konstigt är det men det handlar inte om att Sverige på något sätt har någon form av immunitet.

På tal om högskolor:

Rektorn: ”Det funkar inte att ha fest med 50 till 70 personer”

https://www.svt.se/nyheter/lokalt/jamtland/det-funkar-inte-att-halla-pa-sa-har
Citera
2020-09-21, 18:36
  #379327
Medlem
arbetets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Flugpappa
Hur resonerar du kring detta ? Repost jag vet.

https://nyheter.ki.se/immuniteten-mot-covid-19-sannolikt-hogre-an-tester-visat
Jag resonerar så här:
/.../With other coronavirus infections, such as SARS and MERS, the hypothesis has always been that T cell responses offer far more durable protection. In one of the papers discussed in our recent article, researchers in Singapore analysed people who had SARS 17 years ago and demonstrated that they still have rip-roaring T cell responses to the virus. This suggests that T cell responses can be quite long-lasting and that they might offer a more definitive way of showing who has been infected and who hasn’t. The only catch is that researchers haven’t proved that T cells in their own right are protective.
https://www.imperial.ac.uk/news/201833/cell-immunity-what-does-help-protect/

Studien som är genomförd på KI är lovvärd men man får nog beteckna deras resultat som underlag för fortsatta studier. Definitivt inte som beslutsunderlag och inte något som en statsepidemiolog ska hävda finns. Kunskapsläget är inte sådant när det gäller ens specifikt t-celler och i synnerhet inte när det gäller COVID19 där många frågor återstår om immunitet i allmänhet.

Jag en enkel människa kan bara observera. Och det jag ser är nu att det verkar inte finnas en tillstymmelse till immunitet hos de länder nu där smittan ökar hastigt. Trots att de var hårt drabbade i våras flera värre än Sverige. Inte ens i deras huvudstäder som har varit hotspots verkar det nu finnas en boms.

Utifrån det så vill jag ha betydligt påtagligare belägg för att det finns en t-cellsimmunitet som betyder något. Observera att jag inte säger att den inte existerar för det gör den antagligen.
Citera
2020-09-21, 18:38
  #379328
Medlem
Ola Schuberts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Beaver14
I den senaste veckorapporten från FHM kan utläsas att vi veckorna 30-34 hade en överdödlighet jmf normalkurvan på 30-100 personer per vecka. Detta förklaras bara till 20-50% av coviddöda. Det är alltså något annat som tar livet av oss just nu, var är paniken över detta?

(Ja, det kan ju också vara en stor mörkläggning förstås. Så är det nog)

https://www.folkhalsomyndigheten.se/globalassets/statistik-uppfoljning/smittsamma-sjukdomar/veckorapporter-covid-19/2020/covid-19-veckorapport-vecka-37-final.pdf
(sista sidan)

Nej vi hade en underdödlighet på 30 personer vecka 35, ( minus 30 avlidna vilket inte Folkhälsomyndighetenser som något signifikan).. Vilket iof alarmisterna kommer att förklara som en "elak och hemsk konspiration". Vi får väl hoppas på en ännu högre underdödlighet framöver, så att alarmisterna får något riktigt att bita i.
Citera
2020-09-21, 18:40
  #379329
Medlem
arbetets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Milosebic
Varför påstår du det?

”Vid typisk luftburen smitta, till exempel mässling eller vattkoppor, finns viruset på huden och kan virvla upp i luften. Karin Tegmark Wisell beskriver det som väldigt små dammpartiklar, som kan smitta från långt håll. Coronaviruset smittar i stället genom nära kontakt, när droppar överförs via till exempel hostningar och nysningar. Sedan finns det en annan typ av droppsmitta, som följer med luftströmmar något längre.

– Vissa droppar är mindre och stannar längre kvar i luften, och kan då inandas, säger hon.

Rådet: Håll avstånd

Aerosolsmitta, som det kallas, uppstår främst inom hälso- och sjukvården vid en del moment när patienter till exempel är intuberade, alltså har ett rör i luftstrupen, eller har annat andningsstöd. Det finns inget som tyder på att det skulle stå för en viktig smittväg bland allmänheten, säger Tegmark Wisell”

Enormt trist att försöka sig på en agenda baserad på lögner. Bedrövligt agerande faktiskt. Men för andra läsare kan det vara bra att veta att det du påstår helt enkelt inte är sant. TonyDR är ju där och ljuger hela tiden, det har ju alla genomskådat, men då har du alltså spikat ner dina tältpinnar på ljugarbänken också.

Artikeln är alltså från den 6/4 dvs precis innan den riktigt stora explosionen av avlidna vi hade.

https://www.nyteknik.se/samhalle/folkhalsomyndigheten-reder-ut-smittar-coronaviruset-via-luften-6992811
Så här säger man nu 18/9:
It is possible that COVID-19 may spread through the droplets and airborne particles that are formed when a person who has COVID-19 coughs, sneezes, sings, talks, or breathes. There is growing evidence that droplets and airborne particles can remain suspended in the air and be breathed in by others, and travel distances beyond 6 feet (for example, during choir practice, in restaurants, or in fitness classes). In general, indoor environments without good ventilation increase this risk.
https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/prevent-getting-sick/how-covid-spreads.html
Citera
2020-09-21, 18:41
  #379330
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av arbetet
Du måste komma ihåg att det du anför som vanliga coronaförkylningar är ett globalt problem där vi inte skiljer oss åt mycket. Vi ser nu heller ingen broms i Spanien, Italien (lite lägre faktiskt), Frankrike, Belgien, UK. Där är det bara Frankrike som har något lägre dödstal. De borde ha antikroppar eller t-celler men det verkar inte så alls ens i jämförelse med länder med betydligt mindre dödstal än dem.

En nyligen publicerad pre-print anger 1,83% antikroppar i genomsnitt i USA bland blodgivare med en topp i New Jersey på 7,3%. Studien var utförd på 252,882 individer:

https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2020.09.17.20195131v1.full.pdf

Det finns ingen chans i världen bokstavligt talat att situationen skulle vara annorlunda i Sverige.

Något konstigt är det men det handlar inte om att Sverige på något sätt har någon form av immunitet.

På tal om högskolor:

Rektorn: ”Det funkar inte att ha fest med 50 till 70 personer”

https://www.svt.se/nyheter/lokalt/jamtland/det-funkar-inte-att-halla-pa-sa-har

Kan det handla om att Tegnell och FHM haft rätt? Givetvis till ett högt pris men att de åtgärder som har lanserats faktiskt är hållbara? Då i motsättning till (många) andra länder som inte lanserat hållbara åtgärder för att leva med viruset.
Citera
2020-09-21, 19:03
  #379331
Medlem
Rad-i-Kalles avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Baradino
Kan det handla om att Tegnell och FHM haft rätt? Givetvis till ett högt pris men att de åtgärder som har lanserats faktiskt är hållbara? Då i motsättning till (många) andra länder som inte lanserat hållbara åtgärder för att leva med viruset.
Åtgärder?
Som du är inne på har det dött skamligt många.
Råden, rekommendationerna och riktlinjerna följdes sisådär en längre tid, och det verkar fortfarande slarvas en del här och där.

Klara vi oss beror det snarare på att vi har bra grundförutsättningar, och att vi lärt oss läxan från i våras. Lägg därtill en smula tur.
Samt att de som har kunnat drabbas hårt redan har gjort det och bokstavligen - ursäkta uttrycket - är ute ur bilden. Liemannen har gjort jobbet åt AT och ”stuvat undan dem”.
Citera
2020-09-21, 19:06
  #379332
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av arbetet
Så här säger man nu 18/9:
It is possible that COVID-19 may spread through the droplets and airborne particles that are formed when a person who has COVID-19 coughs, sneezes, sings, talks, or breathes. There is growing evidence that droplets and airborne particles can remain suspended in the air and be breathed in by others, and travel distances beyond 6 feet (for example, during choir practice, in restaurants, or in fitness classes). In general, indoor environments without good ventilation increase this risk.
https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/prevent-getting-sick/how-covid-spreads.html



Mässlingen eller "measels" huvusakliga smittspridning anses enligt forskare vara genom luft.

Coronas partiklar är mindre än mässlingens.


How large is a corona virus?

Virions (or "particles") of coronary viruses are spherical particles between 0.06 micron [60 nanometer] and 0.14 micron in diameter, averaging about 0.125 micron, measured by electron microscope (Zhu et al, 2020).

https://abcdust.net/how-large-is-a-corona-virus-virion-compared-to-the-mp10-2-5/

The measles virus is a paramyxovirus, of the genus Morbillivirus. It is 100-200 nm in diameter.

https://www.historyofvaccines.org/content/measles-virus-particles

Coronas minsta partikel är alltså hälften så stor som mässlingens minsta partikel.




Citat:
Measles virus can live for up to two hours in an airspace where the infected person coughed or sneezed.

https://www.cdc.gov/measles/transmission.html


Coronas halveringstid (Lancet studie 2020) som Aerosol 5-10 um (utandningsluft) = 35-40 min.

Droplet nuclei (0-5 um) partiklar med halveringstid i luft på dagar är ännu inte fasstställt huruvida de sprids (varför skulle de inte spridas) Sen har vi partiklar som närmar sig i "gränsområdet" imo "höftade definitionerna" vad som "anses" vara luftburet, dvs 4-5 um.

"Gränsdragningen/"riktlinjerna" vad som anses vara "luftburet" är satta (beklagligt enligt forskare världen över) vid <5 um (reviderad efter sommaren med "kan vara" disclaimers)

Som att partiklar på 4,99999999999 beter sig heeeeeeelt annorlunda lol.

Över 5 um faller de inte ens direkt, utan enligt studier hovrar i 35-40 minuter (genomsnitt).

Om något är "luftburet" i nästan en timma - är det luftburet i nästan en timma.

Försiktighetsåtgärder/insatserna/skyddsutrustning i tex äldrevården hade antagligen vart tilltagna/fler/högre om smittan ansetts - luftburen.

Definitionen vilken initiellt var =

Kontaktsmitta - tvätta händerna.

Hade fotnoten :

Håll avståndet.

Avståndet hölls inte i äldrevården. Vilket spred smittan som var lufttburen.



Men folk lyssnar på sina myndigheter säger dom att de gröna männen med genomskinliga kroppar och tefat inte är ufon är de inte ufon.


Ingen som satt sig in i vetenskapen med hästarna i stallet kan "tro" partiklar hälften så stora som mässlingen skulle ha kortare halveringstid i luft.

Statligt fundade/publicerade forskarteams "uptäckter" verkar nästan orkestrerade att "komma på" i lagom portioner utspritt över tid. Storleksordning försiktiga "icke alarmistiska antaganden > sakta närma sig nakna sanningen som initiellt försiktigt / "dekorerats".

Mässlingen anses vara extremt smittsam.

Coronas partiklar är hälften så stora.

You do the math.
__________________
Senast redigerad av snuttis 2020-09-21 kl. 20:05.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in