2020-09-20, 14:32
  #378877
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tveskaeg
Danske tal:

469 nye smittede, 3 døde. +4 på intensiv hvoraf +1 i respirator.
50600 prøver.

Inte bra!

Är det 50600 prover senaste dygnet?
Citera
2020-09-20, 14:34
  #378878
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av NurseRatched
Hur ska man veta hur länge en pandemi varar?
Influensan har hållit på ganska länge nu, sedan 1500-talet åtminstone.
Citera
2020-09-20, 14:36
  #378879
Medlem
AttCzas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sno
Har du tänkt på varför det är så i Tyskland?


Tyskar gör precis som svenskar, det vill säga struntar i att följa rekommendationerna. Därför har Tyskland agerat rätt när Tyskland (den tyska staten) bestämde att smittspåra/isolera på ett intensivt sätt. Det svenska staten bör blicka mot Tyskland får att få inspiration om hur coronakrisen kan hanteras på ett bättre sätt.
Citera
2020-09-20, 14:36
  #378880
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av virvelbagg
Självklart har vi olika förutsättningar. Men menar du på allvar att du inte tror att val av strategi spelar avgörande roll?
För då håller jag verkligen inte med dig. Val av strategi är mest avgörande, sedan kommer olikheter i våra samhällen. Storlek på städer, hur tätbefolkat det är osv.
Att Norrmännen inte åker på sportlovs resor utomlands, vad har du för källa på det?

Val av strategi är också en faktor såklart. Sveriges stora misslyckande har ju att göra med att det var så dåligt ställt inom äldreomsorgen.

Oslo och andra större städer i Norge har nära till grym skidåkning. Har varit uppe i tråden, har dock ingen källa just nu. Men finns säkert uppgifter på det, att svenskar i högre utsträckning än t ex norrmännen åkte utomlands på sportlovet. Sveriges 3 största städer ligger långt ifrån bra skidåkning
Citera
2020-09-20, 14:36
  #378881
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TonyDRarSiffrorUrA
Inte bra!

Är det 50600 prover senaste dygnet?

Ja. De 23500 er førstegangs testede.
Citera
2020-09-20, 14:38
  #378882
Medlem
AttCzas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Död o återfödd
Hur länge ska det sittas i karantän/husarrest?

Det skulle jag bra gärna vilja ha svar på...


Som jag har skrivit tidigare anser jag inte att hela samhället ska sättas i karantän nu. Däremot anser jag att staten bör smittspåra/isolera människor och sätta dem i karantän om de har covid 19. Detsamma ska gälla för de människor som de smittade. De får sitta i karantän tills de inte längre smittar.
Citera
2020-09-20, 14:48
  #378883
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av NurseRatched
Hur ska man veta hur länge en pandemi varar?

Det är som med krig någon gång tar det slut och under tiden borde man inte kunna kräva att leva som vanligt fullt ut.
Citera
2020-09-20, 14:49
  #378884
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HalHandyman
Influensan har hållit på ganska länge nu, sedan 1500-talet åtminstone.
Ja, precis . . . . . .
Citera
2020-09-20, 14:50
  #378885
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Valpen_
Det är som med krig någon gång tar det slut och under tiden borde man inte kunna kräva att leva som vanligt fullt ut.
Nej det fattar jag väl men hur ska man kunna veta hur länge en pandemi eller ett krig kommer att hålla på?
Citera
2020-09-20, 14:58
  #378886
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av IMBILDEN
Vi behöver inte vänta på det. Det är redan klarlagt att ju högre samhällsspridningen är, desto fler är det som dör. De som främst dör är de äldre. Det gäller oavsett nivån på samhällsspridning. Norge liksom Sverige har närmast identiska andelar yngre/äldre som dött. Det enda som skiljer är antalet. Där är skillnaden närmast total. Det är klarlagt sedan länge att det ser ut så.

Det är bara en delförklaring. Korrelationen är relativt dålig mellan antalet rapporterade fall och dödlighet per land i Europa. Du har också faktorn hur många som initialt reste in i varje land och smittvägarna som kan skilja sig. Antalet fall du ser idag korrelerar inte heller med antalet döda som såga initialt pga av att smittspridningen sker i andra grupper idag jämfört med då.
Citera
2020-09-20, 15:00
  #378887
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av AttCza
Ja, men då är det nidvidens ansvar att se till att de vaccinerar sig mot viruset.

Eller individens ansvar att inte gå till jobbet när man är sjuk?
Citera
2020-09-20, 15:02
  #378888
Medlem
AttCzas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TAD2
Eller individens ansvar att inte gå till jobbet när man är sjuk?


Ja, många går till jobbet även om de är sjuka. Andra går till jobbet när de har covid, eftersom de är symtomfria.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in