Citat:
Ursprungligen postat av
TheNarrowMargin
Jag är av åsikten att In Rock är Deep Purples bästa skiva, men att Mk III och IV är mina favoritversioner av bandet. Troligen för att jag alltid har föredragit Coverdale och Hughes som sångare före Gillan.
Sedan tycker jag inte att bandet efter återföreningen har lyckats återskapa magin från 70-talet, oavsett gitarrist, sångare eller keyboardist. Inte ens Perfect Strangers som alla hyllar som en storstilad comeback är så upphetsande. Skivan blir aldrig dålig, men utöver två-tre låtar är det inget som sticker ut direkt. När jag för första gången hörde den från start till slut så tänkte jag "var det allt?". Jag hade nog för höga förväntningar med tanke på den allmänna uppfattningen.
Deep purple är onekligen ett band med många bra sångare.
Gillan är grym.
Coverdale skitbra. (Burn) (the gypsy) (soldier of fortune) framför allt.
Glenn Hughes 1974-1976 riktigt bra
Älskar även Joe lynn turners period i bandet 89-92. Slaves & masters är en riktigt bra skiva som snurrar ofta i mitt hem.
Coverdale är en av mina absoluta favoriter. Men Deep purple med Gillan är ändå nummer.1.men fasen. många bra sångare har passerat.