Citat:
Ursprungligen postat av
Baradino
Jag tror du har helt rätt..
Många länder har haft skolorna stängda under våren, varför tror du att det inte finns (vad jag vet) ett enda land som vill fortsätta med det utan försöker öppna upp?
Att man vill förstår jag, men att det finns länder som låter bli förstår jag också. Om jag fick önska så skulle jag önska att viruset inte fanns och att allt var som vanligt, men ibland får man ju laga efter läge hur gärna man än skulle önska sig att situationen var en annan.
Israel stänger igen landets samtliga skolor imorgon så vitt jag vet. De ser det som en effektiv åtgärd för att begränsa smittan i samhället, även om de säkerligen skulle önska sig något helt annat.
I Sverige tror jag skolorna håller öppet för att beslutsfattarna i regeringen är rädda för att det skulle bli socialt oroligt i våra närmare 200 utanförskapsområden om skolorna höll stängt under en längre period. Det tror jag är det huvudsakliga skälet till att man aldrig stängde skolorna i våras. Sedan har vi förstås andra skäl som att man inte vill rubba på samhällets institutioner och ramar, samt värna ekonomin.