Citat:
Ursprungligen postat av
arbetet
Du såg inte kärnan i mitt resonemang som du har att ta dig förbi. Jag antar att antal döda följer smittspridningen i båda länder. Helt enkelt att vi har haft samma dödlighet. Spanien och Sverige ligger nästan jämsides procentuellt när det gäller döda så man kan anta att smittläget procentuellt är lika. Man hade kunnat hävda olika om vi skulle ha haft stora skillnader i demografi och i standarden på sjukvården men det finns inte något sådant i någon större omfattning, och när det gäller det sistnämnda kan jag lova att även om Sverige inom några få högspecialiserade områden är duktiga så är tillgängligheten och sjukhusvården rent allmänt på samma nivå eller t.o.m. bättre i Spanien. Och även i storstäderna lever man på samma sätt som vi med samma standard där vi har placerat våra äldre i avskilda boenden.
Så ja, jag hävdar med bestämdhet att den spanska undersökningen är överförbar på Sverige. Jag säger också att i båda länderna så har man haft en liten ökning över sommaren så lägg till en eller två procentenheter på siffrorna. Fortfarande har vi inget som liknar flockimmunitet någonstans utom möjligtvis fläckvist i Stockholm och i Madrid. Och då kommer vi till nästa punkt.
Ja, vi ser en stor och oroande ökning av smittade nu i Spanien. Åter verkar Madrid vara i centrum. Hur är det möjligt menar du? De borde ju ha samma flockimmunitet där som i Sverige. Utvecklar inte spanjorerna T-cellsimmunitet? Stackars dem! Annat är det med oss vikingar, eller hur?
Jag tror tyvärr att vi riskerar att få samma utveckling i Sverige framöver. Men vi får hoppas att Gud griper in och låter oss undkomma. För det ser ut att vara det enda att hoppas på. Om inte danskarna och andra grannar kan hålla stången den här gången också.
Dödligheten beror nästan helt hur väl man lyckats med att hålla smittan borta ifrån det äldre äldre. Här har Spanien t.o.m lyckats sämre än Sverige.
Nej, tack vare att det rör sig om en klustersmitta så krävs det att en väldigt stor andel av befolkningen blivit immuna emot covid-19 för att smittspridningen skall minska rejält av den orsaken.
Spaniens problem är att politikerna och myndigheterna behandlat folk som barn, istället för att, som i Sverige, behandla folk som rationellt tänkande vuxna. Därför följer människorna, i Spanien, i motsats till svenskarna, i praktiken, inte anvisningarna ifrån sina myndigheter och politiker. Och munskydd till allmänheten hjälper inte emot sådant. Lägg där till generationsboende och massor av turister, (nåja), så har du situationen i Spanien i ett nötskal.