Citat:
Ursprungligen postat av
Crooken
Hoppas ingen välter bilen igen...
https://www.expressen.se/sport/fotboll/gais-tranarens-bil-valtes-av-ifk-fans/
Förövrigt kul bild där han står med världens flin och sen säger i texten att han inte ser något roligt alls.
Hade man vetat att det var Rolles hade den garanterat inte välts, Rolle har ju ett rätt bra förflutet (förutom en viss straff) hos oss ändå.
Ja, bilden blir rätt kul ändå.
Citat:
Ursprungligen postat av
RedRoc
Ja, kan inte annat än att hålla med. Men Alf är väl med mest för att han har utbildningen/licensen som krävs. Lär väl vara Ferran som styr och ställer ikväll?
Håller med här också. Har du koll på vilket spel U21 har spelat under Rolle?
Japp, Ferran var huvudtränare medan Alf fick vara det utåt för licensen. Så uselt det kan bli igår förövrigt.
0-4 hemma på GU är väl tangerat största förlusten där sedan ombyggnationen stod klar 09.
Citat:
Ursprungligen postat av
Partlow
Jävlar vad skit jag fick när jag sågade "spelaren" Wernbloom. Vi kan ju ta en utvärdering så här långt: 0 vinster, 0 mål, 0 assist som anfallare. Men han är ju kul i intervjuer. Och skrämmer medspelarna så det blir vinster!
Och allt mäts inte i individuella poäng precis som alla skrev då.
Citat:
Ursprungligen postat av
snillet_1
Jag har svårt att förstå den slutsats som dras på sina håll om att dagens pinsamma förlust på något sätt skulle indikera att det var fel att entlediga Goja Asbaghi. Tvärtom, så ser jag det som det slutgiltiga fiaskot i den trend som han hade fört oss in i. Det är ett lag i totalt förfall han lämnar bakom sig. Karln hade tretton raka allsvenska matcher utan seger. En fjortonde match utan seger gör väl varken till eller från för hans prestation som tränare här även om första halvlek var erbarmligt dålig, den sämsta för säsongen.
Sen var Wisemen visst uppe på KG och satte upp nån svårtydd och löjlig banderoll. Är väl samma gäng som raketfysikerna förra vintern och de är väl griniga för att Max markerade på ett mycket tydligt sätt då det begav sig.
Det var dessutom Ferran som hade ansvaret igår, det är ju inte direkt motsatsen till Poya. Nu väntar den ödesvecka jag tjötat om ett tag.
Falken borta, FCK i EL och sedan Kalmar hemma.
Återstår att se om vi får in en ny tränare innan Falken, men oavsett så har denna liksom max en träning på sig och det är ju dessutom en matchförberedande imorgon isf. Inte enkelt att göra underverk då.
Skulle vi torska alla tre kommande vecka även med en ny tränare så är det ju fullständigt vedervärdigt läge inför avslutningen, då har vi dessutom redan tömt "byta-tränare"-kortet. Därav trodde jag att Poya skulle fått den veckan på sig.
Utan att börja skydda/beskylla olika grupperingar så var det väl inte direkt WM som sköt raketerna... Sedan vilken gruppering som satte upp banderollen vete tusan men banderoller brukar ju inte direkt vara deras grej heller.