Citat:
Ursprungligen postat av
andersaanderssona
LGWP och Minell med flera har sagt att SE är helt fel typ. Vilket är uppenbart för de flesta tänkande människor och skribenter.
Jag har råkat på 2 ''rätta typer'' i MOP. Tomas Flyckt och Tomas T. Plus Stefan Svensson om han inte varit på repmöte.
Mördaren var en iskall jävel. Struntade fullständigt i alla vittnen. Han utförde enbart det han behövde. Och hans flykt efteråt vittnar om att han inte ville åka fast. Centralt enligt mig. Gärningsmannen finns inte bland de kända kriminella eller buset vid tiden för mordet. Det här ligger på en högre nivå.
Var en av dessa 3 mördaren? Nej enligt mig. Men mördaren står att finna bland de kapabla. Ytterst få enligt mig.
Det finns ingenting som politiker fruktar mer än sitt eget skinn. Alltså hade detta mord lett till livstid i sin rätta bemärkelse. Därom råder det ingen tvekan. Liksom att det inte råder någon tvekan om att gärningsmannen var införstådd med förutsättningarna. Där det finns skribenter i tråden som hävdar att mordet var sanktionerat och att mördaren därefter skulle förlösas efter att preskriptionstiden passerades. Inte otroligt.
En intressant analys som tål att fundera över. Beslutsamheten från GMs sida är total och har han ett stort personligt hat låter han inte det störa sitt handlande. Själv har jag funderat över vilken typ av egenskaper han visar upp och var personer av den typen finns.
Jag tycker hans handlande tyder på en van spanare. Enligt principen är Defensiv-Offensiv-Defensiv.
Defensiv: Väntar på rätt tillfälle. Syns inte såpass att han bestämt kan sägas vara iakttagen, undantag
Inge Morelius. Kan dock finnas några vittnen som inte är kända, utredningstekniska skäl.
Offensiv : Bilr han blixtsnabbt när
Olof o Lisbet Palme kommer fram i Dekorimahörnan, har full kontroll på läget, siktar, skjuter, dödar OP och skadar LP.
Defensiv : Direkt efter skotten tillbaka i defensivt läge som han behåller resten av tiden han kan sägas vara synlig.
Han inväntar troligen läge att vara offensiv och när han ser läget agerar han resolut, Exploderar. Sen lugnt och metodiskt skubbar han iväg. Är van att inte synas, van att kliva fram ur skuggorna göra sin insats och sen återgå till skuggorna. Kan verkligen hantera ett ansenligt adrenalin påslag.
Vilket blir en bra formel för en spanare, vare sig han är militär, polisiär eller civil.
Tomas Flyckt som typ förutsätter att hans tuggande av olika mediciner inte påverkar hans kapacitet. Själv ser jag egenskaperna hos GM bland de SÄPO-män som agerade inom SÅ-gruppen med efterföljare. Ingripandet mot den beväpnade terroristen
Norbert Kröcher är ett exempel på dessas kompetens. NKs egen kommentar efter gripandet ”
Var det svenska polisen????” får understryka detta.