Citat:
Ursprungligen postat av
virvelbagg
Jag tycker att det är helt jävligt att man inte som i andra länder informera föräldrar om MIS-C, då de barn som drabbas omgående måste tas till sjukhus. Det betyder inte att jag ligger hemma och darrar utan snarare att jag läser på information som andra länder ger till föräldrar och informera de som jag bryr mig om som har barn. Detta får inte heller dem att ligga hemma och darra utan ger en större trygghets känsla då vi vet vilka symptom vi ska hålla utkik efter. Så räddas barns liv och hälsa att
sticka huvudet i sanden hjälper föga.
Det har nyligen publicerats en studie i BMJ gällande alla barn med covid-19 som tagits in på sjukhus i UK.
Det handlar om 651 barn. Av dessa dog 1%, ie 6 barn. Samtliga barn som dog hade andra sjukdomar sedan tidigare.
Av de 651 barnen fick 52 MIS-C. Inget av dessa barn har dött, enligt studien. Flertalet av barnen med MIS-C kom från etniska minoriteter och var runt 10 år.
Så det finns egentligen ingen anledning för någon att ligga hemma och darra när det gäller barn och covid-19.
Om ens barn är friskt är risken att det ska drabbas hårt eller dö är minimal. Samtidigt är det bra och riktigt att hålla sig informerad om vilka symptom man ska hålla utkik efter.
https://www.bbc.com/news/health-53932294