Citat:
Ursprungligen postat av
KronPelle
Så då har dom poppat Shabo med 8 skott genom vindrutan (som taxivittnet sa) sen drog ner till nedre våningen i garaget i centrum och sen då..?
Bytte dom flyktbil i en CCTV-fri vrå? Ja varför inte, dom hade lätt kunnat döda honom, åka och byta bil i garaget och vara över bron på 3-4 min vilket är bra med tid innan polisen kommer.
Finns inga kameror i garaget vid Centrum. Mycket gammalt.
Citat:
Ursprungligen postat av
InteSDbliven
Ok. Du är den första att svara på min fråga.
Vet du om han satt i bilen i Kungens Kurva?
BO tycks vara ogillad i Västerås.
Kan du ge mig 1 koppling mellan denna skjutna man och västerås?
Citat:
Ursprungligen postat av
Efternamn08
Bullshit, jämför antal brott nu mot 90-talet när polishuset var fullt av poliser och utredare.
Ja, dom hade t.o.m häktesceller.
Citat:
Ursprungligen postat av
Returpapper
Polisen tror det eller hoppas. Men det första scenariot är mest sannolikt, att de drog över bron i bil nummer 2 som väntade i garaget med förare Uppgiften om att patruller finns på vägen mot Västerås tyder på gardering. Om de var fler än 2 kan det ha lönat sig att splittra sig för att ta olika vägar. Och vapnet kan vara kvar på Lidingö, eftersom man inte vill bli tagen med det. Kan hämtas senare när det kallnat något.
Dom måste fått tag i någon slags video där personerna byter bil men hittar den bilen körades över bron. Dom verkar väldigt säkra på att personerna är kvar