Nu har jag inte läst tråden men det finns regler som är solklara.
SKV sida
Citat:
Jag har fått pengar i form av donationer som mina följare ger mig, måste jag betala skatt?
Ja, du behöver betala skatt för donationer som dina följare frivilligt ger dig för att du har en streamingkanal, blogg, videoblogg och liknande. Redovisa pengarna som en inkomst på bilaga T2.
T2 – Inkomst av tjänst för inkomstgivande hobby (SKV 2051)
Tiggeriet granskas och man gråter högljutt om att tysta åsikter. Måste man blogga med Swish?
Åsikterna kan framföras utan gåvor så sett så det där är trams.
Min personliga uppfattning däremot om själva beskattningen av gåvor är kluven, men som det ser ut så flyger bloggare, influensers, spel osv. Du måste vara skatteplanerare och ha kapital i dag om du skall klara dig. Och det är ingen ide att strida på SKV i domstol det är förvaltningsdomstolarna vilket är statens långa arm. Slutar då swishtiggarna så är det inte åsikter dom vill framföra utan dom vill ha donationer.
Vill man fortgå sin blogg eller annat så kan man ju redovisa för det och betala lite skatt. Så det betyder ju inte att dom måste sluta.