Citat:
Ursprungligen postat av
minecraftcito
Jag har köpt ett 54 liters akvarium. Var på djuraffären för 2 dagar sen och frågade vilka fiskar som gick att ha. Fick som svar att de flesta fungerade. Jag valde black Molly till att börja med, det gick bra sa dem. 3 honor och 2 hannar har jag nu. Efter lite googlade har jag sett att dem föredrar lite större kar än 54 liter. På djuraffären stod det att dem ville ha ett kar som är minst 60 cm långt, vilket jag har. Jag såg också några vita fiskar, om jag kommer ihåg rätt stod det att dem skulle bli 10, kanske 15 cm. Sen ville jag ha 2 algätare, ancistrus tror jag. Enligt dem skulle sett fungera, men tycker det känns lite trångt?
Fråga 1: Är akvariet för litet för black Molly?
Fråga 2: Kan man ha alla dessa fiskar i samma kar?
Fråga 3: hur fungerar det med förökning och sånt. Kommer det vara bli fler fiskar hela tiden så att jag måste göra mig av med dem?
Molly och ancistrus är ganska enkla fiskar att hålla och fungerar bra ihop. Vilka de vita fiskarna är vore intressant att veta. Kan du länka till en bild är du snäll?
Molly är levandeförare. De befinner sig i botten är näringskedjan och ynglar som fan. Men yngel från molly kommer ätas upp (av dem själva) det finns inte en chans att de överlever.
Ancistrus förökar sig också ganska fort, men inte lika extremt som molly. Det förutsätter förståss att det är en hane och hona du köpt. De är lätt att se skillnad på vuxna, men tyvärr helt omöjligt annars. Men eventuella ancistrusyngel har en hyfsad chans att överleva. De vita fiskarna vet jag inte vilka de är så de kan jag inte svara på?
5 st Molly funkar i ett 54 l akvarium, men visst vore de bättre med ett större akvarium. De kommer garanterat att yngla. Däremot lär du inte kunna behålla några yngel, de kommer käka upp dem direkt. Så vill du behålla några yngel måste du ha ett separat kar att hålla dem i och ja, då kommer du snabbt få väldigt många.
2 st Ancistrus i ett 54 l akvarium trycker jag låter lite optimistiskt. Jag förmodar att de du köpte var 4-5 cm, de växer fort upp till den storleken så oftast är det då de säljs i butikerna. Därefter tar det minst ett år innan de är fullvuxna och blir mycket riktigt ca 10-15 cm. Ancistrusar är dock enstöringar så de kommer nog bråka med varandra. Men och andra sidan är det ju inte säkert att båda överlever till vuxen ålder. (Glöm inte att ancistrusar behöver en träbit att gnaga på.)
Skaffa nu inte fler fiskar till ditt lilla akvarium, satsa istället på många växter och glöm inte delvattenbytena. Rent generellt kan sägas att ju större akvarium desu enklare att sköta. Men det är ju inte fel att börja med ett litet. Visar det sig att du tycker det är kul kan du ju alltid köpa ett större senare.
Lycka till!