Citat:
Ursprungligen postat av
Hypotesus
Lyssna inte på Flubber i det här. Utifrån hans senaste inlägg blir det uppenbart att han har begränsade kunskaper om det han ger dig/er råd om.
En PCT har inget direkt syfte att bevara din muskelmassa. Istället är syftet med en PCT att stimulera igång din egenproduktion genom att stimulera de delar av ditt endokrina system som hanterar den uppgiften.
Utifrån det så ska du GIVETVIS gå ta det test du talar om i inlägget från igår. Det är hela grejen med en PCT, att se om du lyckats kicka igång din egenproduktion och din produktion av spermier. Har du fått det så finns ju möjligheten att göra din partner gravid antingen genom samlag eller via provrörsbefruktning om erektionerna inte vill stå dig bi. Sen får du ta i beräkning, som du också tycks göra, att 5 veckor inte är någon tid att tala om med tanke på din bakgrund.
När väl den biten är avklarad är det dags för dig att tänka på hur ditt hormonella tillstånd ska hanteras på sikt. Du lär nämligen aldrig någonsin komma till den punkt i livet där du kan återfå en fullgod egenproduktion utan istället så är det nog så att du kommer att behöva en trt för resten av livet.
Tack.
Det var det svaret jag ville ha. Jag tänker gå och kolla det där.
Då jag har varit under extrem stress och långt under ytan dessa 2 månader så tror jag ju nog inte resultatet kommer direkt visa något positivt. men det kan vara bra ha med sig till mötet med Endo.
OM jag nu skulle behöva en trt resten av livet så får jag leva med det. Hellre det än jag mår så här.
Men målet så klart är att lyckas återfå min egenproduktion. Vilket inte skall vara en omöjlighet om man har läst lite av de undersökningar som gjorts.
Men det verkade ta tid. (Finlands-svensk studie).
Dock beräknade de nog inte i den där studien att jag som ex hade gått på det i 7 år. utan det rörde sig här om 12 veckor med enbart testo.
Sist 2013 då jag var hos Endo nekade dem mig trt behandling och därför jag valde sköta "medicineringen själv" . Så därför ställer jag mig lite kritisk till om de kommer gå med på trt denna gången.
Som du också nämnt innan så vet läkarna för lite om detta, det fick jag bekräftat då jag hade kontakt med Endo i en annan skånsk stad.
Där de bad mig återkomma om 4 månader om mina hormonproblem fortfarande var ihållande. (fast de visste jag missbrukat 7 år).
Tycker jag denna kvinnliga Endo läkare borde veta bättre. Fick det låta som en enkel grej att kicka igång systemet igen.
Tack åter för du tog dig tid att besvara mig.