2020-08-17, 17:20
  #366673
Medlem
KnackeredVonAnkas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GaretheGOLFERbale
Pensionären Lena: Det finns tusen frågor att ställa, men jag hör ingen ställa dem. Inte på presskonferenser, inte från ansvariga myndigheter, inte från politiker och inte från journalister.

Det är en stor skam hur Löfven och Tegnell behandlat våra äldre, sköra och svaga.

Jävla egoister!





källa dn

Ja, det är otroligt sorgligt. Det finns många friska arbetsföra sociala personer som måste leva som om de vore 70+ eftersom deras nära anhörige tillhör riskgruppen.
Citera
2020-08-17, 17:21
  #366674
Medlem
DikTs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Neverever31
Ok, ska försöka förklara så att en så begåvad person som du även förstår.

Överdödlighet jämför man ofta på årsbasis, man jämför t ex hela 2018, med hela 2019. Det blir annars för korta mätperioder och blir inte relevant. Det finns faktiskt månadspar senaste 10 åren som har högre dödlighet än månadsparet april/maj i år, d v s när flest antal registrerade s k covidpatienter avled.

Hoppas korkade jag lyckats förklara för intelligenta du nu.
Så om vi har en pandemi som skördar många dödsoffer under några månader så bör vi sedan slå ut siffrorna på årsbasis för att förstå vad som hände under våren... för att ...?
Jag missar något steg i logiken här?!
Varför kan vi bedöma våren bättre om vi smetar ut siffrorna över en längre period?

Du kan väl bara bekräfta:
Du tror att det är en slump att många skröpliga och gamla dog samtidigt som Covid-19 härjade som mest?
Citera
2020-08-17, 17:21
  #366675
Medlem
HGs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sibbann
Hur kan du vara förvånad? Vad hade du väntat dig? Jag är inte förvånad alls utan visste från början att stat och folket skulle fucka upp det här eftersom majoriteten i Sverige är just fuck ups

Ja, vi bryr oss inte om våran befolkning. Ju fler som dör desto mer pension kan staten använda till annat.
Citera
2020-08-17, 17:30
  #366676
Medlem
ganglere2s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GaretheGOLFERbale
Pensionären Lena: Det finns tusen frågor att ställa, men jag hör ingen ställa dem. Inte på presskonferenser, inte från ansvariga myndigheter, inte från politiker och inte från journalister.

Det är en stor skam hur Löfven och Tegnell behandlat våra äldre, sköra och svaga.

Jävla egoister!





källa dn

Svensk "etablerad" media, den s.k. "oberoende" median alltså har fått ett större antal miljoner i extra "bidrag" av staten, våra skattepengar så därifrån är ingen kritik att vänta.
Hela riksdagen är dessutom ett och samma. Det har märkts tydligt sedan epidemin började. Den s.k. "oppositionen" nickar med och ställer sig bakom den svenska "strategin".

Ingen kommer heller att ställas till svars för det. Inte i Sverige. Samma styrande elit kommer att sitta kvar på olika högavlönade poster. Eliten skyddar varandra.

U-landet Sverige är en diktatur.
Citera
2020-08-17, 17:30
  #366677
Medlem
Hor-Ullas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ursula45
Covid19 är alltså bara en liten hårdare influensa trots allt och inget man borde vara orolig över.


Helt riktigt. Precis det jag och många andra försökt skrivit om i den här tråden. Tyvärr så svämmades tråden över av alarmister och lockdown förespråkare.
Citera
2020-08-17, 17:31
  #366678
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ParMobil
Vad säger ni?

Många av de äldre som dött utanför sjukhus med bekräftad covid-19 hade andra sjukdomar. Det visar en granskning från Region Östergötland, rapporterar TT.
”I några fall kan covid-19-diagnosen ha bidragit till att dödsfallet skedde tidigare än det annars skulle ha gjort. Granskningen visar att väldigt många av dem som avlidit med covid-19 utanför sjukhus hade förväntad kort överlevnad. Men varje dödsfall är givetvis sorgligt för de närstående”, säger Stefan Franzén, medicinsk direktör i Region Östergötland, i ett pressmeddelande.
I 15 procent av de totalt 122 fall som granskats i länet där en äldre person dött i hemmet eller på ett särskilt boende så bedömdes covid-19 vara den direkta dödsorsaken. För övriga 85 procent var viruset en bidragande orsak, eller så påverkade det inte alls, skriver TT med hänvisning till Läkartidningen och Vårdfokus.

Men vad hade corona hos gamlingar att göra? Skulle man inte skydda de sköra? Dåligt utfört jobb i så fall. Att äldre med underliggande var klart redan i januari då kineserna rapporterade. Nu är man uppenbarligen desperat med att försöka bortförklara massdöden. Löfven har fått kalla fötter då han för en gångs skulle levererade det han lovade, dvs tusentals döda.

Har inte våra nordiska grannar ungefär samma åldersstruktur i befolkningen som vi? Ändå har de lyckats hålla folk i liv vilket man ser då man tittar på våra nordiska grannar under första halvåret. Och inte har det gått sämre ekonomiskt heller för våra grannar. Att vi har de dödssiffror som vi har beror helt och hållet på flockimmunitetsstrategin och den äckliga Giesecke.
Citera
2020-08-17, 17:31
  #366679
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ronkmonken
379 döda i trafiken är långt mycket värre.
Det är oftast unga människor, medens de som dött med covid och diverse övriga sjukdomar redan var dödsdömda.
Plus alla skadade i samma ålder varav en del blir invalidiserade för livet med alla dess konsekvenser i form av produktionsbortfall och kostnader för samhället.
Citera
2020-08-17, 17:31
  #366680
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Maharaja79
Man får utgå ifrån att de som är sjuka märkbart, de skall stanna hemma oavsett.

Det är de aymstomatiska och presymptomatiska som är ett problem, fortfarande. De vet inte att de är smittade så de håller sig inte hemma.

Min poäng var att antalet resenärer ökar just nu i tunnelbanan ganska mycket. Dvs avstånd blir svårare och svårare att upprätthålla. Med munskydd minskar man då iaf smittspridningen en hel del.

Det funkar ju i alla asiatiska länder t.ex.trots att det är väldigt trångt där.
Så ibland kan man ju vara ödmjuk och titta på andra länder och lära sig något.

Har någon sett ett enda tecken på ödmjukhet hos Tegnell eller Giesecke? Och Carlson är bara dekoration så vem bryr sig...
Citera
2020-08-17, 17:32
  #366681
Medlem
Sharm0tas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MAKHASHANAH
Varför känns det som det?

Tror du på riktigt att multisjuka gamlingar inte kan avlida av en annan sjukdom bara för att de fått Covid?
Är det helt otänkbart att Covid är det som tippar den multisjuka över kanten?
Citera
2020-08-17, 17:32
  #366682
Medlem
Man-o-Hasts avatar
Enligt Daily Mail ska de i Storbritannien i deras Track & Trace system börja försöka använda en så kallad Covid app.
Citat:
Britons will be urged to scan their phones in at pubs, restaurants and places of worship under a pilot of the long-awaited tracing. This will create a digital diary of their movements and they will then be alerted if anyone who was at the same venue at a similar time tests positive for the virus.
Själva systemet kan nog vara bra om det funkar och folk följer det. Jag undrar dock hur många som kommer scanna sin telefon när de besöker en strippklubb eller bordell om samma track & trace system skulle användas när de två verksamheterna öppnas?

När bordeller och strippklubbar öppnas kommer de förmodligen använda sitt eget system med e-post om kunderna inte vill lämma ut sitt telefonnummer.

Men vi får se i vilken mån brittiska staten vill försöka spåra människor medan de skyller på Covid-19 sjukan.
Citera
2020-08-17, 17:33
  #366683
Medlem
KnackeredVonAnkas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av trazke
Jag förstår verkligen inte vad du vill ha sagt? Skrivs det inte om några fall där många smittas på fester i storstäderna för att folk inte kommer ihåg att dom varit på fest där? Helt oförståeligt dravel.
Du förstod ju?
Citera
2020-08-17, 17:33
  #366684
Medlem
HGs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Milosebic
Eller så är det inte så. Helt seriöst så menar jag, vilket jag sagt tidigare, att länder som t ex Nya Zeeland överreagerar kraftigt av politiska populistiska orsaker. Här kommer en okänd fara som trots sin med handen på hjärtat beskedliga framtoning tas på största, överdrivna och upphaussade allvar. Kanske borde Nya Zeeland även fokusera på andra områden där relativt enkla medel skulle spara dem fler liv och framförallt ge en betydligt mycket mindre andel permanent handikappade/allvarligt skadade med alla kostnader det innebär?

https://www.opulens.se/opinion/10434/

Intressant artikel men vi såg ju alla hur det gick i Sverige på sjukhusen när man "tappade greppet" över COVID-19.

Tror ingen inom den svenska sjukvården vill att detta skall upprepas igen till hösten/vintern 20/21.

Studerar man nedanstående länk så verkar det inte finnas så gott om IVA-platser som man tror. Vi måste ju även tänka på att förutom COVID-19 så skall sjukhusen ta emot alla offer för skjutningar eller trafikolyckor.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in