Citat:
Ursprungligen postat av
Basfakta
Någon av de unga tjejerna säger väl "snygg kropp".
Jag är absolut ingen vittnespsykolog men jag minns att Åke Rimborn sa att de bästa uppgifterna får man av chockade vittnen direkt efter händelsen. Om vi nu inte definierar ordet "chock " som psykos eller annan tappad kontakt med verkligheten.
Exakt vilket psykiskt tillstånd han menade går väl aldrig att få veta. Men jag fäste mig vid formuleringen. Den var oväntad för mig. Jag trodde det var tvärtom, dvs att folk som lyckas stanna kvar i verkligheten är de bästa vittnena.
Tyvärr är Å Rimborn avliden (19/7 -20) så vi kan inte få mer information från honom.
De börjar försvinna de med information då det hände.
Min bedömning av LP är att hon var mer tillgänglig för att samtala om upplevelsen precis efteråt.
Sen försökte hon snabbt bli den något anonyma och med integritet som hon var känd för.
Hon hade förmodligen svårt att delge sig sårbar.
Rimborn ,enligt ryktet en fantastisk polis som hade konsten att ta hand om brottsoffer och förmedlade en trygg atmosfär.
Synd att han inte fick fortsätta förhören med henne.
Speciellt morgonen efter mordet.
Överlevnadsinstinkten är stark men hon blir kvar på platsen och min bedömning är att hon registrerar att skytten försvinner. Det primära hotet är avvärjt.
Därför blir hon kvar samtidigt som hennes man ligger sårad på trottoaren. Här har hon ingen aning om att han är döende men svårt skadad.
Chockverkan är individuellt, hos vissa infaller den direkt tex med ett passivt ,apatilöst förhållningssätt medan vissa kan bli som LP aggressiva, utåtagerande och skrikande.
Se AB vittnesmål som blir rädd och gömmer sig i porten.
Likadant LJ som gömmer sig bakom baracken.