Citat:
Ursprungligen postat av
Karman
Men visst är det märkligt att ingen smitta kommer in i Sverige via svenskars och utlänningars resor in och ut i Sverige, men att det i Norge utgör en stora fara med karantänsregler som måste detaljregleras på dygnsnivå? Eller är det så att svenskars liv är mindre värda än norrmäns dito?
Sveriges strategi har varit Mitigation
medans Norges är Suppress.
Jag läste den här idag, gammal artikel, där kallar de dem "bromsa" och "slå ner":
"Även ländernas strategier för att hindra spridningen av covid-19 går alltså isär. Det norska Folkehelseinstituttet sammanfattade den 5 april de olika ländernas strategier i två begrepp: "bromsa" och "slå ned". Gränsen mellan de två strategierna är inte glasklar.
"Bromsa" går ut på att bromsa epidemin så sjukvården inte överbelastas - vilket alla länder arbetar med. "Slå ned" innebär att stoppa epidemin och hålla den under kontroll. Här ingår aktiv smittspårning och karantän av de som varit i kontakt med smittade vilket Norge, Finland och Island genomfört."
Sju dygn då Norden valde olika vägar
https://www.dn.se/nyheter/sverige/sju-dygn-da-norden-valde-olika-vagar/
EDIT: Hallengren figurerar i artikeln också, hon tycker jämförelse med Norge är dumt
"- Man kan också fundera på om det är mest relevant att alltid jämföra sig med nordiska länder, eller om man i en pandemi ska titta bredare och större och jämföra sig med andra länder."
så pinsamt.