Citat:
Ursprungligen postat av
Gary-loomis
Vilken strategi, några meters avstånd och undvik social kontakt?
Att det är orimligt att stänga ner ett samhälle på det sättet som exempelvis Finland gjorde. Nu har man insett både priset och det faktum att man inte har råd att göra det en gång till. Därför måste man titta på andra alternativ - vilket man ju borde ha gjort från första början.
Nu vill man införa obligatorisk testning, spårning och isolering. Men men.. Man har inte tillräckligt med testkapacitet (surprice..) och spårning är tids-och resurskrävande och ganska hopplöst många gånger. Ordinerar man någon att isolera sig så många staten betala karantänlön under de två veckorna och det kan bli en dyr affär det också.
I Tornedalen säger myndigheterna att karantänen blir en omöjlighet av många skäl - inte minst därför att folk jobbar på olika sidor av gränsen och åker fram och tillbaka varje dag. Därutöver har man ett vattentorn som kräver daglig tillsyn och man skulle behöva anställa 14 personer för att göra detta för att en del av dem skulle hela tiden sitta i karantän.
Läkarna protesterar också och säger att det inte kan vara regeringen som ordinerar karantän utan läkarna. Och juridiskt kunniga säger att regeringen har överskridit sina befogenheter och uttalat sig emot grundlagen.
En riktig soppa alltså totalt.
Jag anser att svetsaren och Tegnell/FHM har gjort ett mycket bättre jobb här på den här sidan av gränsen.