Citat:
Ursprungligen postat av
Merwinna
FHM satt flera gånger i möten med representanter för både kommunala skolor och privatskolor. Många av skolorna ville stänga, men FHM gick inte med på det.
Tegnell har dessutom en arrogant och föraktfull ton och inställning till dem som inte är som han själv. Bara det faktum att han vid förra veckans PK stod och sa - lite hånfullt - att han hade minsann bett om att få tillsänt sig alla studier om att munskydd är effektiva, men ännu bara fått den från Jena. Han har ofta en överlägsen och kritiserande ton då han svarar på vissa kritiska frågor. Så har jag iaf uppfattat honom.
Så här säger han om rektorernas oro i början av pandemin, han vill ”skriva dem på näsan”.
”Flera rektorer i Stockholm är oroliga och verkar beredda att vidta samma åtgärd, och därmed gå rakt emot Anders Tegnells rekommendationer.
– Jag har försökt tala om vilka konsekvenser det blir av att stänga skolor alldeles i onödan. Jag tycker det här är lite upprörande, måste jag säga, säger han i telefonen.
Nu behöver han alltså någon som kan skriva bra, snabbt få rekommendationerna nedtecknade på ett officiellt brevpapper (”det måste ha ett ärendenummer”), som skickas till länsstyrelsen så att den har ”något att sticka under näsan på rektorerna”.
https://www.dn.se/nyheter/sverige/statsepidemiolog-anders-tegnell-sverige-har-valdigt-svart-att-acceptera-risker/