2020-07-31, 11:42
  #358261
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av burzi
Din läkare är självklart lika illa insatt i detta som de allra flesta människor på denna planet. Ingen läkare kan säga säkert vad detta handlar om. På förekommen anledning. Men tack vare internet och YouTube så har vi en god chans att sprida den kunskap som många insatta har. Till exempel Dr Carrie Mawdie, i denna video. Om du tar dig tid och lyssnar på henne, så förstår du vad jag menar.

Hon verkar rätt konspiratoriskt lagd och där försvinner tyvärr trovärdigheten. För min del i alla fall.

Kom ihåg att vara källkritisk, även till alternativa fakta. Gräset är inte alltid grönare på andra sidan.
Citera
2020-07-31, 11:44
  #358262
Medlem
Nico77s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bunsofsteel
Var ju det jag postade häromdagen.

Nåväl, bra att så många som möjligt får upp ögonen.

Jag är helt säker på att sossarna omedvetet håller på och byta ut "köttberget" mot ett tiofalt större vårdberg med nuvarande "strategi"...

Låter bra, det så kallade "Köttberget" ska bort och om, klena "lallare" får hjärtproblem så kanske de, med tiden, försvinner dem också.
Citera
2020-07-31, 11:44
  #358263
Medlem
Sooks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Almanacka2018
Japps artikel om det senast idag https://www.dn.se/nyheter/sverige/svart-anvanda-munskydd-ratt-men-instruktion-ar-inte-aktuellt/ :
"Folkhälsomyndigheten anser att smittrisken kan öka om munskydd används på fel sätt och rekommenderar inte att de används. Samtidigt bär människor munskydd ute i samhället i Sverige dagligen. Trots det är tydliga instruktioner inte aktuellt."

Svenskarna är bland de minst begåvade i världen enligt FHM och kan inte använda ett enkelt munskydd, och de vill inte gå ut aktivt och lära svenskarna att använda det heller
Det avråds inte att använda munskydd. Endast att använda de felaktigt och det är en rimlig avrådan.
Citera
2020-07-31, 11:46
  #358264
Medlem
arbetets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av jerka11
Man tackar, jag ska läsa!
Att det finns likheter och olikheter avseende symptom samt sekundära effekter av säsongsinfluensan vs. covid-19 är nog väldigt troligt. Med tiden kanske åtminstone forsningsvärlden kan reda ut detta... Men det känns inte som någon vild gissning att det kommer visa sig att både covid och säsongsinfluensa exempelvis har potential att påverkar "hjärnan".

Denna diskussion började förövrigt med att jag konstaterade att IFR är högre för covid vs säsongsinfluensa, men att det inte är någon gigantisk skillnad avseende IFR. Sedan även att det är samma grupp människor som drabbas av covid som influensa, dvs framförallt 70-80+ samt till viss del andra riskgrupper.
Så här är det faktiskt: som luftvägsinfektion är influensan värre. I artikel säger man bl.a. att SARS-CoV-2 inte ger samma cellskador som influensan orsakar. Viruset verkar heller inte drabba dem som brukar bli rejält sjuka i luftvägsinfektioner nämligen barn och unga. Jag har inte ens sett uppgifter om viral lunginflammation. Det är här mycket av missförstånden råder tror jag.

Skillnaden mot influensa och förkylningar är att SARS-CoV-2 ställer till det för immunförsvaret och får det att ge sig på friskvävnad med förödande resultat. Man tror också att det är mer än en luftvägsinfektion och infekterar andra organ inklusive hjärna och CNS. Det vet man inte med säkerhet för det kan vara det förstnämnda som orsakar problem och skada i de andra organen. Vi har dock ACE2-receptorer lite här och var i kroppen så sannolikheten finns där. Framåt hösten får vi svar på detta då man nu gör omfattande patologiska undersökningar av de som dött och även hos de som haft eller har varierande symptom av COVID19.
Citera
2020-07-31, 11:49
  #358265
Medlem
arbetets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Takadongtakadang
Errhhmm...host...harkel...

Vem skall du betala den där tusenlappen till om du förlorar...? Och hur?
Det ordnar sig. Och svaren kommer nog fortare än till årsskiftet då nu ryssarna går ut fullt med sitt vector-vaccin i augusti redan.
Citera
2020-07-31, 11:50
  #358266
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av IMBILDEN
Alsing var väl inte särskilt överviktig när han blev sjuk?

Jag vet inte exakt hur han såg ut senare tid. Men när han var med i "Arga snickaren" så hetter väl programmet, såg jag att han hade just den typ av mage som satt högt, jag har sett att en del män har hög mage och min teori är att man blir andfådd när man rör sig då.

Men Alsing är bara ett exempel. Tommie Körberg var också sjuk i covid-19 men klarade sig. Som sångare har han hög lungkapacitet.

Olle Jönsson i Lasse Stefanz har stor mage, den är inte hög, men han lider av vissa andra sjukdomar som kan göra att han sitter i riskzonen.

Detta med magen är bara en teori, men en av dom bättre teorierna jag släppt här.
Citera
2020-07-31, 11:51
  #358267
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ursula45
Den här mannen har haft rätt i allt såhär långt:

https://www.marketwatch.com/story/osterholm-americans-will-be-living-with-the-coronavirus-for-decades-2020-07-30?mod=home-page

Han säger att vi kommer för evigt att ha coronaviruset och att vi aldrig någonsin kan leva normalt och socialisera med människor igen. Vi kan inte träffa människor osv.
Man kan på Inga Grunder som helst spekulera i att det och det och det Absolut kommer hända i framtiden alltså visst spekulera är tillåtet men att ta det för en total sanning
Citera
2020-07-31, 11:54
  #358268
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Hras
Att du har rätt. Det var ju typ det första de italienska läkarna påpekade. Om det rent mekaniska problemet är att de trycks upp snarare än ihop vet inte jag.

Hur kraftig Alsing var spekuleras det om i den separata tråden. Han var väl lite jojo med vikten. Han hade väl ingen superhälsa, men såg ju dessvärre (för många andra) ut som en genomsnittlig småfet svensk.
Dags att träna om ni ser ut så.

Ja du stöder min teori, jag vet att Italienska läkare har sagt något liknande men inte just magens placering.

Jag tittade på Tommie Körberg men där sitter magen bättre till, men Olle Jönsson i Lasse Stefanz där ser det inte riktigt bra ut, så att säga.

Men ingen vet egentligen exakt hur Adam Alsing såg ut, det kan ha varit någon annan faktor och jag hoppas ingen tar anstöt att jag påpekar vissa saker här, vi diskuterar ju uppriktigt och ärligt.
Citera
2020-07-31, 11:56
  #358269
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Merwinna
Det kan bli långa köer till attraktionerna på Gröna Lund fina dagar, och trångt vid scenerna på kvällarna. Det är även många som dricker för mycket alkohol - och då glömmer bort allt vad avstånd och handtvätt heter. Att desinficera alla vagnar i attraktionerna mellan varje åkande går knappast heller...

Och folk SKRIKER i attraktionerna, det sprider virus lång väg.

Nej, jag tror att det är säkrast att nöjesparkerna förblir stängda. De har ju heller ingen samhällsnytta, vilket tunnelbanan har (folk måste kunna ta sig till sina jobb - de som inte kan arbeta hemifrån - folk som inte har bil måste kunna lämna sina barn på dagis/i skolan/hos den andra föräldern o.s.v.).

Dock hade jag velat se mindre trängsel i de kollektiva färdmedlen; där borde någon ta mer ansvar. Staten skulle ju kunna gå in med stöd, så att huvudmannen för kollektivtrafiken kan köra med halvfulla bussar och tåg även i rusningstid utan att gå med förlust, exempelvis. Man skulle även kunna tänka sig något "resepass", som man bara får om man har en godtagbar anledning att resa med kollektivtrafiken.
Apropå sk ”samhällsnytta”,Gröna Lund skapar arbetstillfällen, människor som jobbar där betalar skatt, skatten går bla till att betala lön till de sk hjältarna i vården.
Citera
2020-07-31, 11:58
  #358270
Medlem
Takadongtakadangs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av arbetet
Det ordnar sig. Och svaren kommer nog fortare än till årsskiftet då nu ryssarna går ut fullt med sitt vector-vaccin i augusti redan.
Det ordnar sig? Hehe...

Jag gissar att du i vanlig ordning i efterhand kommer med en undanflykt och hävdar att det i själva verket är någon ANNAN som sagt det där?

Haha, du är ett Nigeriabrev personifierat.
Citera
2020-07-31, 12:00
  #358271
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Takadongtakadang
Godkänt och färdigt för vaccinering av större grupper samt tillgängligt på marknaden, skulle jag säga är målsnöret.




"Vaccinet" har funnits färdigt i flera år, och nu i juli har man satt igång massvaccination av människor i Afrika. Helt enligt planen. Du ska nog inte behöva vänta särskilt länge till på din dos. Om du verkligen vill ha detta "vaccin"?
Citera
2020-07-31, 12:02
  #358272
Medlem
arbetets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Takadongtakadang
Det ordnar sig? Hehe...

Jag gissar att du i vanlig ordning i efterhand kommer med en undanflykt och hävdar att det i själva verket är någon ANNAN som sagt det där?

Haha, du är ett Nigeriabrev personifierat.
Och du måste lära dig förstå att ett immunsvar efter vaccinering inte nödvändigtvis betyder immunitet mot sjukdomen i fråga eller att problemen i övrigt är lösta.

Har du lärt dig det nu?

I synnerhet inte när det gäller SARS-CoV-2 och COVID-19.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in