2020-07-31, 10:49
  #358237
Medlem
gloffgloffs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av AreYouBack
https://www.aftonbladet.se/nojesbladet/a/4q5mx9/aldreforskaren-jag-blev-censurerad-av-sr

Expert cencureras av SR i "Sommar", får inte tala om hur äldre dött i corona vågen.

Där ser man.

Hur kan han hävda censur och samtidigt inte veta?

"Han vet inte exakt vad som hade blivit struket när han läste in manuskriptet."

Verkar ju konstigt.
Citera
2020-07-31, 10:50
  #358238
Medlem
KnackeredVonAnkas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Beaver14
Utöka testning, hurdå? Kapaciteten vi har nu är en överkapacitet. Behöver vi testa mer finns kapaciteten.

FHM har aldrig avrått munskydd.

Det enda Elgh gör är att vara efterklok.
FHM har visst avrått från att använda munskydd eftersom de menade att det kunde öka smittspridningen.
Citera
2020-07-31, 10:52
  #358239
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kaptenstjärt
Så för att sammanfatta kritikerna som tidigare gapat om total lockdown så så är det alltså endaste skolstängning och masktvång som kan rädda oss i höst?

Annars har vi 30 000 döda i december?

Är det korrekt uppfattat?

Dessa kritiker hävdade att vi skulle ha 50 000 döda inom Sveriges gränser vid påsk.

Nu är det 31 juli och man har knappt kommit upp i 12% av det påstådda dödsantalet.
Citera
2020-07-31, 10:53
  #358240
Medlem
Bunsofsteels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av AreYouBack
https://www.aftonbladet.se/nojesbladet/a/4q5mx9/aldreforskaren-jag-blev-censurerad-av-sr

Expert cencureras av SR i "Sommar", får inte tala om hur äldre dött i corona vågen.

Presstödet in action.

Bit inte den hand som föder dig...

Sverige numera Nordvästkorea.
Citera
2020-07-31, 10:54
  #358241
Medlem
Merwinnas avatar
https://www.expressen.se/tv/nyheter/coronaviruset/professorn-vi-har-inte-gjort-tillrackligt/

Bra sagt av Professor Fredrik Elgh - bland annat om att det är "sju Estoniabåtar" som har avlidit, varav många dödsfall hade kunnat förhindras om vi hade stängt ner i början som andra länder, samt att vi borde rannsaka oss själva angående devisen "allas lika värde".

Jag kan bara hålla med. Det borde ha varit uppenbart för alla, att släpper man en smitta lös i ett land, så kommer det i huvudsak att vara landets "svaga grupper" (som vi säger oss värna så mycket i andra sammanhang) som drabbas hårdast. Eftersom de rika som vanligt kan köpa sig fria - sätta sina gamla i en sommarstuga med en privatsjuksköterska, åka personbil från dörr till dörr och aldrig sticka näsan i kollektivtrafiken, arbeta hemifrån (eller inte arbeta alls), snabbt flytta sitt barn till en helprivat skola (som finansieras helt och hållet med avgifter och donationer) om det blir krångel med kommunen för att man håller barnet hemma o.s.v..

Vi får aldrig glömma att det var en sosseregering som valde det här. Deras förtroende är förbrukat för minst ett halvt sekel framåt...
Citera
2020-07-31, 10:54
  #358242
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av KnackeredVonAnka
FHM har visst avrått från att använda munskydd eftersom de menade att det kunde öka smittspridningen.

Japps artikel om det senast idag https://www.dn.se/nyheter/sverige/svart-anvanda-munskydd-ratt-men-instruktion-ar-inte-aktuellt/ :
"Folkhälsomyndigheten anser att smittrisken kan öka om munskydd används på fel sätt och rekommenderar inte att de används. Samtidigt bär människor munskydd ute i samhället i Sverige dagligen. Trots det är tydliga instruktioner inte aktuellt."

Svenskarna är bland de minst begåvade i världen enligt FHM och kan inte använda ett enkelt munskydd, och de vill inte gå ut aktivt och lära svenskarna att använda det heller
Citera
2020-07-31, 10:54
  #358243
Medlem
IMBILDENs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Almanacka2018
Om det går att ha roterande schema på arbetsplatser så att inte alla jobbar samtidigt så borde det gå att ordna på skolorna med. Att t.ex sprida ut så att alla elever inte behöver vara där varje dag och att lägga till inslag av distansundervisning. Misstänker att tiden är knapp för planering av detta, lärarna tar semester fram till en vecka innan skolstart så om ingenting händer kommer det att se ut så. Schema för hösten har många lagt innan sommaren, så att t.ex planera för att inte fylla skolorna, att ändra tider för när skoldagarna startar för att minska trycket på kollektivtrafiken kommer nog knappast hinna göras innan skolstarten på många platser. Och om inget magiskt händer i riktlinjerna som tas fram för kollektivtrafiken nästa vecka, t.ex att miljarder kommer från regeringen för att snabbt införskaffa stora mängder bussar och det dyker upp hundratals gömda busschaufförer som plötsligt söker jobb så kommer det inte att gå att undvika enorm trängsel i kollektivtrafiken.
Det bådar inte gott för starten av hösten gällande att minimera smittspridning kan man lugnt säga

Kan bara instämma. Tycker det också är beklämmande att lyssna på ansvariga. De låter hälsa att det inte är aktuellt med vidare åtgärder, eftersom "smittan minskar". De verkar helt obekanta med begrepp som sommarsemester och sommarlov. Att man nästan kunnat ställa klockan efter detta visar ju rätt tydligt vad det handlar om. Vet inte vad för magiskt som ska inträffa för att det inte ska ta fart igen under hösten. Då är det så dags med åtgärder. Tycker synd om dem som arbetar inom vården och de som kommer drabbas. Det hade kunnat förebyggas.
Citera
2020-07-31, 11:00
  #358244
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kan-allt
Nej verkligen inte men dessa läkare är till stor del statligt anställda! En av dom nämner det, de presenterar sig med yrke specialiserat område och titel! I början av videon

Såpass, vad säger dom då?

Att de inte sett några Corona-sjuka?
Citera
2020-07-31, 11:01
  #358245
Medlem
Beaver14s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KnackeredVonAnka
FHM har visst avrått från att använda munskydd eftersom de menade att det kunde öka smittspridningen.

Citat:
Ursprungligen postat av Almanacka2018
Japps artikel om det senast idag https://www.dn.se/nyheter/sverige/svart-anvanda-munskydd-ratt-men-instruktion-ar-inte-aktuellt/ :
"Folkhälsomyndigheten anser att smittrisken kan öka om munskydd används på fel sätt och rekommenderar inte att de används. Samtidigt bär människor munskydd ute i samhället i Sverige dagligen. Trots det är tydliga instruktioner inte aktuellt."

Svenskarna är bland de minst begåvade i världen enligt FHM och kan inte använda ett enkelt munskydd, och de vill inte gå ut aktivt och lära svenskarna att använda det heller

Var står det att man avråder? Tegnell citeras t.o.m. i artikeln där han säger "vill man använda munskydd så finns bra instruktioner på nätet".

Låter inte som en avrådan.
Citera
2020-07-31, 11:01
  #358246
Medlem
vinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KnackeredVonAnka
Nu sprider ju inte viruset sig övervägande genom kontaktsmitta utan genom att man andas in det.

Nu har Italienarna samkört väderdata med ozon-pm2,5 och covid-19.
Deras utredning påvisar att luftföroreningar/låg luftfuktighet i kombo med markozon accelererar covid-19 infektioner, då coronan:s "spikes" kan "rida" på smutspartiklarna....

https://reader.elsevier.com/reader/sd/pii/S0048969720335257?token=CD5352C1C143A6C36352AE23F9 FC0041C4D7FCF98D80F5BC701E25E70E02EB5EA7993DF56F76 4CAEF5D2BEA4A1B31954

Med den utredningen har vi då länk till en mall som beräknar uv och smitta:
https://www.dhs.gov/science-and-technology/sars-airborne-calculator?utm_source=hp_slideshow&utm_medium=web& utm_campaign=dhsgov

Sen kan vi då kolla på SMHI:s prognoser för marknära ozon:
https://www.smhi.se/vadret/luftkvalitet/marknara-ozon#ws=wpt-a,proxy=wpt-a

Kollar man sen in diverse mätstationer för PM 2,5 gällande luftföroreningar kan man ana ett samband.

Om vi ser till Tensta/Järva/Rinkeby så ligger dessa inom den U-sväng för motorväg E18 där det är ganska så skitig luft, sen torrt väder (låg rf) ihop med varierande ozon-mängder och partiklar hjälper då till i smittspridningen. (medan ozon i sig självt skadar virus vid högre nivåer)

Hade nu FHM samkört sitt test mellan Tensta och Södermalm, istället för Norra Djurgårdsstaden, där det knappast finns stora gator, hade de fått andra värden. FHM försökte ursäkta sig med antalet infödda svenskar för Djurgårdsstaden-men det är i princip samma för Södermalm, som dock har ökända Hornsgatan samt Söderleden/Götgatan m.fl.

Det känns alltså som om FHM riggade sin undersökning, för kan det nu bevisas till 100% att luftföroreningar accelererar smittan, blir munskydd i princip en nödvändighet, speciellt i områden med högre luftföroreningar.
Citera
2020-07-31, 11:04
  #358247
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av AndersTengell
snälla säg att du skojar.. men jag tror att jag kallar på din kompis så får han förklara din tankevurpa.



kan du hjälpa nurse ratchet clank förstå orsak och verkan bakom cytokinstormar och ARDS?
Jag et i alla fall vad förkortningen ARDS står för och patofysiologin bakom. Det vet inte du.
Citera
2020-07-31, 11:08
  #358248
Medlem
Takadongtakadangs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av arbetet
Jag är beredd att satsa en ovikt tusenlapp på att vi inte har något vaccin före årsskiftet. Jag skulle bli angenämt överraskad om vi skulle få det dock.
Errhhmm...host...harkel...

Vem skall du betala den där tusenlappen till om du förlorar...? Och hur?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in