2020-07-28, 16:07
  #49753
Medlem
Vobblers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Doiten
Leif GW Persson kallar livstidsdomen mot Wilma Anderssons mördare Tishko Ahmed för ”logisk och välskriven”.
Kriminologiprofessorn menar dock att det fortfarande finns en hake i fallet: mördaren var inte själv när kroppen fraktades bort.
– Han måste rimligtvis ha haft hjälp, säger GW

https://www.expressen.se/gt/krim/gw-om-wilmas-mordare-han-maste-ha-haft-hjalp/

Att Tishko måste ha haft medhjälpare har han ju sagt sen dag ett. Förmodligen har han rätt, men eftersom Ahmed tiger som muren sitter de nog nog säkert.
Citera
2020-07-28, 16:18
  #49754
Medlem
Attityds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 2britter
Vilka räknades som målsägande? Hur många var dom?
W,s Mamma,Pappa och Syster
Citera
2020-07-28, 16:20
  #49755
Medlem
Docklands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Maulca
Hovrätten för Västra Sverige och dess jurister och domare är inga dumskallar. Målet har redan tvagats i Uddevalla tingsrätt, domen livstids fängelse. Ett överklagande är en möjlighet för den dömde att få en ändring av domen. Jag är alltid av den åsikten att innan dom avkunnats ska man icke spekulera. Sina egna tankar och utfall av ett överklagande ska man hålla inom sig. När målet är avgjort då kan man yppa vad man tycker och tänker. Detta har både jurister och advokater väldigt svårt att göra. För att använda ett uttryck: "Hålla käften på sig".

Här spekulerer vi hur mycket vi vill. Passar det inte, håll dig härifrån.

Jag lutar åt att domen blir fastställd i nästa instans.
Citera
2020-07-28, 16:27
  #49756
Medlem
CS128s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 2britter
Han kände nog på sig att han aldrig har varit särskilt populär hos dom anhöriga. Det var nog därför han gjorde så. Kanske denna insikt också legat till grund för osäkerhet och svartsjuka, eftersom han trodde att han inte hade något stort värde i deras ögon. Han tvivlade kanske också på att förhållandet med W var hållbart och hade något värde. Men varför var W också svartsjuk? Det kan ha varit hans svala attityd mot henne som hon inte förstod sig på. Dom här idéerna om USA och att W skulle vara djävulen Lucifer tycker jag för övrigt verkar schizofrent eller alternativt djävulusiskt elakt. Kanske schizofreni är på väg att bryta ut. Brukar hända i den åldern.

Tack för svaret. Äntligen en (av få ..) i tråden som faktiskt försöker gå in på det med HUR människor kanske kan kunna tänka - dvs emotionellt - oavsett psykiskt friskt eller dysfunktionellt ... tänkande!

Jag förstår dina funderingar/tankar, NU - börjar tråden likna - normalt tänk. Vare sig vi gillar det - eller inte. Så behöver man nog fundera riktigt ordentligt på hur andra "än en själv" tänker ... fast man ogillar tanken.
Citera
2020-07-28, 16:35
  #49757
Medlem
Attityds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av elgecy
Stämmer det att wilmas familj fick 60 kr i skadestånd?
inte 60kr. 60.000kr fick de.
Citera
2020-07-28, 16:42
  #49758
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Doiten
Leif GW Persson kallar livstidsdomen mot Wilma Anderssons mördare Tishko Ahmed för ”logisk och välskriven”.
Kriminologiprofessorn menar dock att det fortfarande finns en hake i fallet: mördaren var inte själv när kroppen fraktades bort.
– Han måste rimligtvis ha haft hjälp, säger GW

https://www.expressen.se/gt/krim/gw-om-wilmas-mordare-han-maste-ha-haft-hjalp/
Det kanske är därför T säger att ni har fel person helt enkelt. Men vill inte peka ut vem medhjälparen har varit. Han måste ta sitt straff, för om han skvallrar på medhjälparen, får han ett ännu värre straff om han släpps fri. Det kan nog bli dödsstraff från någon i klanen. Han säger ju också att Gud vet att jag är oskyldig. Helt oskyldig kan han ju knappast ha varit, men det kanske inte var han som utdelade dom dödande slagen. Eller ljuger han så han tror på sig själv? Tror inte på det riktigt helt och hållet. Klanen kanske bedömde att W måste bort. Hon var inte bra för T.
Hon kostade pengar för T så nu var inte kronofogden långt borta heller.
Citera
2020-07-28, 16:45
  #49759
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av NoF8
T kommer inte kunna ta ut svängarna på andra inne på en anstalt som han kunde göra på en liten tjej som W. Dels har han ett brott som inte direkt gör att han börjar med höga poäng och sedan tolereras inte någon form av översittarstil. Gör han så kommer han få många intressanta upplevelser och mindre och mindre möjligheter att umgås med folk. Det blir stryk och isoleringen för han i så fall. Han kommer fatta det fort så han kommer inte utsätta sig för det.

Självklart är han rädd för stryk och det är befogat. Vi får se hur han kommer agera i finkan.
Citera
2020-07-28, 16:48
  #49760
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Grand-canyon
Självklart är han rädd för stryk och det är befogat. Vi får se hur han kommer agera i finkan.
Frågan är om han vågar vara kaxig i finkan. Det är nog bara med småtjejer han törs vara det. Han kommer INTE våga hävda sig, förutom mot möjligen en annan liten sparris.
Citera
2020-07-28, 16:49
  #49761
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Bordsunderlagg
Håller med. Det har troligen funnits medhjälpare.
Nej, det tror jag faktiskt inte. Det kunde inte varit svårt att bära kroppsdelar från lägenheten nedför trapporna till soprummet och dumpa dem i soptunnor som skulle köras i väg på måndagsmorgon. Han hade två nätter (torsdag och fredag) för sig för att göra det.
Citera
2020-07-28, 16:51
  #49762
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HG
Tror du på det själv?

Rättspsyk är en historia för sig själv. Hade han blivit dömd till Rättspsyk så hade man fått behålla honom hela hans liv.

Nu behöver han bara sitta 15-16 år samt med permissioner då han kan springa bort!

Varför skulle dom få behålla honom på rättspsyk hela livet?
Finns många som fått lämna tidigare än så.
Citera
2020-07-28, 16:53
  #49763
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Picasso2
Frågan är om han vågar vara kaxig i finkan. Det är nog bara med småtjejer han törs vara det. Han kommer INTE våga hävda sig, förutom mot möjligen en annan liten sparris.

Jag tror inte han vågar vara kaxig i finkan. Han själv skulle vara det store förloraren på det.
Citera
2020-07-28, 16:54
  #49764
Medlem
Docklands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Attityd
inte 60kr. 60.000kr fick de.

Inte totalt väl? Minns inte själv exakt, såg att två, eller om det var fler st fick 60K var.

Inte 60K att dela på
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in