Citat:
Ursprungligen postat av
snillet_1
Håller i stort med om ditt resonemang men Norling har stått och gapat som en dåre i flera av matcherna jag har sett, kanske har han gjort det dåligt, men tyst har han inte varit.
En tränare som däremot är på den motsatta sidan av skalan och som ofta uppvisar ett ledsen hund-beteende är Poya i Blåvitt.
Jag har ju inte detaljkoll på alla tränarna, så kan förstås ha fel om Norling. Men tycker mest man sett honom sittandes på bänken. Poya verkar väl mest engagera sig i domarna och det leder ju sällan (aldrig) till bättre spel.
Hur som helst så är det tydligt att vissa är som en tolfte spelare som konstant pratar pratar under spelets gång. Instruktioner om passa bakåt/framåt, när laget skall sätta in press och när man skall backa, hur frisparkar skall tas typ ”rulla igång” eller ”lyft mot straffområdet” osv. Och peppande tillrop som t ex ”Det gör inget. Kämpa hem” efter t ex ett snett inlägg istället för t ex ”Men för helvete. Bättre kvalitet!” som den ”arga tränartypen” tillämpar.
Är sådana här saker som blivit så tydliga nu med tomma läktare. Vissa tränare är helt enkelt inte rätt sort för ”pandemi-fotboll”.
Angående ditt andra inlägg om Poya, så jo. Han funkar inte. Man kan inte i evighet skylla på motståndare och otur när man får skador pga att man dräller med bollen så länge att man får en närkamp mot sig, dutta runt i sidled i timmar utan att passa framåt och sedan gnälla på enskild spelare som till slut tappar boll med baklängesmål på omställning som följd. Eller hävda det alltid är domarens fel när man inte vunnit. Osv osv. Nu kanske man kunnat se en bättring sista veckorna och en cupseger gör ju stor skillnad, men blir det cuptorsk och två allsvenska matcher till utan seger måste det komma ett byte. Både av tränare och spelsätt. Instruktion nr 1: ”Motståndarmålet är beläget längs planens kortsida”.