Citat:
Ursprungligen postat av
Sambucusnigra
Det är helt korrekt naturligtvis.
Jag tycker det är bättre/säkrare att rulla ner rullgardinerna och dra för persoennerna.Och ringa polisen.Och byta lås på ytterdörren.För att lugna ner situationen till att börja med.
Självbevarelsedrift.
Finns det inget att fota så ledsnar ju fotografen.
Och efter alla polisanmälningar träffar hon honom ändå.Det borde hon aldrig gjort.Hon visade ju vad hon gick för.Opålitlig älskarinna.
Antar att hon inte ville stoppa vid att vara en såkallad ”opålitlig älskarinna” ,utan ville ju mer, som att typ bli livspartner till SD ??
Det hon missade i det hela var ju att först och främst FRÅGA den gifta mannen OM HAN verkligen ville detsamma ?
Tror hon missade att inse att det HON kände beträffande svek inte direkt gällde henne som hade rollen som älskarinna ?
Där misstog LW sig utifrån den oskrivna lagen om hur en älskarinnas beteendemönster ligger på ett förutbestämt plan.
Hennes känslor vägrade att ”köpa” rollen som älskarinna i slutändan och då blev det som det blev , sorgligt nog.
Hade ju varit skönt om hon med raka rör hade påpekat för SD att hon var trött på älskarinnerollen med vad det innebar med RT osv
Alla olika- ” följa älskarinnelagarna” för att passa in i en gift mans liv, var nog ingenting för LW över huvud taget anar jag ?
Hon hade behövt påvisa sin ståndpunkt i detta och sen lämnat ” spelplan” med högt huvud ....
Antar att älskarinnerollen är och förblir densamma i alla tider och att ändra på den funkar ej för en älskarinna, för DÅ blir hon ju inte älskarinna längre, utan något annat;
typ intressant spekulant på att ingå i mannens liv och då klämmer ju skon rejält för den gifte ....
Det enda en älskarinna kan göra för att få ändring, är just att utgå ; att lämna allt ; take it or leave it , är ju den gifte mannens mottot på älskarinnerollen...
och det är där LW antagligen mådde dåligt utav den roll hon tagit på sig .
Hon var van att kämpa till sig saker och i det här läget fanns en ”grind” som var gjord för att aldrig öppnas
och det låg nog inte i hennes natur att låta så förbli tokigt nog ???