Citat:
Ursprungligen postat av
Maharaja79
Jag förklarade liknelsen ganska noggrant, även om du valde att bortse från det, för att du av okänd anledning tycks vilja se Sverige som nåt slags "Pleasantville" där aldrig något obehagligt eller felaktigt händer.... En mycket märklig inställning, präglad av skygglappar.
Likheten ligger alltså i den totala bristen på respekt för värdet av människoliv.
Siffror spelar mindre roll. Det är det iskalla i att man verkligen struntar totalt i att många människor dör, alltså tio tsunamis, inom 3 veckors tid, från insjuknande i corona, när det hade gått att förhindra, med den kunskap man hade.
Kan bara beklaga att du inte kände till att Löfvén försökte sälja in svenska corona-strategin till Frankrike. Då har du väl tyvärr inte läst tråden tillräckligt noggrant. Det finns mycket väl belagt, så dina hånfulla kommentarer där, faller till golvet rätt snabbt. Lessnar rätt fort på kommentarer som dina som endast går ut på hån,så lämnar dina inlägg därhän. Men läs tråden från start, om du är nyfiken och vill ta av dig skygglapparna.
Jag ser inte Sverige som något "Pleasentville", Sverige likt alla länder har sina problem att arbeta med. Det är jag väl medveten om. Jag är också väl medveten, då jag spenderat många år i arbetet utomlands, att Sveriges problem i relation till de flesta andra länders problem är peanuts.
En majoritet av de som omkommit har haft allvarliga underliggande sjukdomar. Nej det är inte förmildrande då det fortfarande människor som avlidit.
Men att jämföra det med att barn, ungdomar och i annars full friska människor dog i Tsunamin...
Människor struntar inte i att andra människor dör, de är inte likgiltiga bara för att de inte i panik skriker lockdown eller agerar totalt i affekt. Du har exempelvis tiotusentals vårdanställda som gjort allt de bara kan för att rädda så många liv de kan. Eller menar du att de likgiltigt stått och vart likgiltiga?
Du har en hel population som tvättar händerna som maniska, håller avstånd, stannar hemma och struntar i att besöka sina föräldrar. Allt för att rädda liv.
Då vill jag gärna se dig bära munskydd och isolera dig varje gång det går någon typ av influensa, då denna har ihjäl människor varje år som hade "kunnat räddats".