Citat:
Ursprungligen postat av
KnackeredVonAnka
Jag förstår, och ser, det positiva naturligtvis. Jag bara försöker tänka lite längre än ” just nu”. Jag vill också fokusera på det positiva om möjligt men finner det svårt eftersom hösten närmar sig med stormsteg.
Njut av sommaren med värme sol och bad, när hösten kommer så kommer den. Själv tycker jag att hösten är fantastisk med alla gul-röd-bruna färger ute i naturen som kontrasterar mot det gröna. Vintern är underbar med den kalla, klara luften och stjärnorna och månen som får snön att lysa upp. Därefter kommer våren och naturen vaknar igen efter vinterdvalan.
Försök att leva livet, njut av allt det har att erbjuda och fokusera på det positiva fullt ut i varje ögonblick. Ge dig ut och upptäck världen och upplev saker även om det just nu kanske bara är en promenad i skogen runt knuten.
Då blir det kanske till sist inte så jäkla viktigt att du överlever till någon viss specifik ålder. Att sitta och vara arg, besviken eller rädd för ett virus eller på hur staten hanterar saker och ting eller något annat stjäl enbart liv och glädje från dig. Var rädd om din tid här för den kommer inte igen.