Citat:
Det är betydelselöst. Det KP gör är ett utpekande av Stig Engström och ett framläggande av en lösning på mordet. Om Stig Engström endast är misstänkt finns ingen anledning till att lägga ned utredningen med hänvisning till honom. Det finns många misstänkta eller tänkbart misstänkta i fallet. Ändå gör KP just detta, vilket innebär ett klart utpekande av SE.
Oavsett vilka brasklappar KP lägger in om vilken status SE har i utredningen ändrar det inte fakta att han pekar ut honom för mordet.
Och det skall inte en åklagare göra. Det är ett utpekande av en enskild oskyldig medborgare som mördare i ett uppmärksammat mordfall.
Oavsett vilka brasklappar KP lägger in om vilken status SE har i utredningen ändrar det inte fakta att han pekar ut honom för mordet.
Och det skall inte en åklagare göra. Det är ett utpekande av en enskild oskyldig medborgare som mördare i ett uppmärksammat mordfall.
Det finns en poäng i ditt resonemang.
Utpekande är till viss del givetvis sant. Min poäng är att det dock inte är ett utpekande som GM. Men, som sagt, i detta fall så väger åklagarens ord tyngre än vad det egentligen borde.. därav reaktionen, kanske?
Jag tror problemet med den förståeliga ”upprörda” reaktion kan bero på nedan punkter;
KP målade själv in ett sig i ett hörn med sitt uttalande om ”en lösning” i februari.
Suhonens tips om mordvapnet dagarna innan PK.
Samt; nyhetsflashen under PK;”KP pekar ut SE som GM” (om mitt minne inte sviker mig)
Punkt ett och två skruvar upp förväntningarna utan dess like... punkt tre är missvisande; detta säger inte KP och jag tvivlar på att han själv beställt denna flash😏
Men likväl; av allt vi förväntade oss så fick vi en... ”skäligen misstänkt”..
Sen kan man diskutera det rätta av KP att gå ut med SE’s namn. Oavsett; vad har han för alternativ egentligen.. skandiamannen, Sture, en man i rock, ”någon”?