Citat:
Ursprungligen postat av
Naknekejsaren
De sannerligen konservativa och stolta familjerna i högstånde civilisationerna i Nordostasien (eller ens Indien) vill ju absolut inte att dottern tar hem en västerlänning. Vi behöver ju inte ens tala om Mellanöstern.
Några djungelländer som Thailand eller delar av Latinamerika är väl så pass oseriösa att vi knappt behöver kategorisera de inom värderingsfack som "konservativa" eller "liberala", det är ju bara en stor gryta av konstigheter man finner i dessa länder. Ta svenskarnas favorit, Thailand, där 25% av alla kvinnor varit prostituerade och det finns fler transpersoner än något land i Världen. Jag antar att vi här har att göra med sexliberalismens Mecka på många sätt, sedan sitter de och tillber tjocka buddastatyer som om han vore gud och det där om vad Buddha sa om vad begär leder till har man nog aldrig förstått.
Vill du skaffa dig en konservativ buddhistisk fru så får du åka till Bhutan, men det skulle nog vara svårt då själva iden om att hora sig till en västerländsk man för pengar (eller ens för att man finner honom attraktiv) är ickekonservativt till själva naturen.
Konservatism i Afrika sedan? Skämtar du möjligen? Du finner nog inte så pass många trasiga familjer och fäder som sticker iväg när barnet föds, otrohet, sexuell hedonism, etc., någonstans i Världen.
Men visst, det kanske räcker att de hatar bögar för att räknas som konservativa?
OJ 25% av Thailand kvinnor har varit prostituerade? Den källan vill jag se. Själv ser jag thailändare som långt mer civiliserade än svenskar. En fin, anrik kultur. Sexträsken i Thailand är helt enkelt en väldigt liten del av det thailändska samhället.
Jag trodde du i konservativ menade familjeorienterad, villigt inställd till män och faderskap, konservativare syn på manligt och kvinnligt. Jag glömde bort att du sitter och fantiserar om att du är en viking som kolonialiserar hottentotterna med Metal-soundtrack(det är fucking hilarious) skägg till knäna och Pippi Långstrump-flätor.
Ill spell it out for you, ditt liv kommer inte bli lättare med åren.
Se hur kristna kenyanskor ser på familj, manligt-kvinnligt, religion, samhälle. Försök förklara svensk feminism för en vacker kristen kenyansla, hon kommer tro att du är galen eller utsänd från djävulen.
Men det blir ju lätt så, när man bor på mammas torp, att världen kan tyckas konstig och läskig.