2020-07-14, 20:47
  #61
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av JaredLeto
Hur fan orkar ni liksom?

Jag bor i en ännu mindre stad än de du listade. Älskar det. Nära till jakt och fiske, få MENA-människor och vill jag till en storstad ligger flygplatsen på lagom avstånd.

Har bott många år i riktiga storstäder, NY och Shanghai bland andra. Är rätt trött på kommersen och allt folk.

Har aldrig lockats av Stockholm. Vad finns där som skulle vara bättre än en skog?
Citera
2020-07-14, 20:49
  #62
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av JaredLeto
Jag sa inte att det var bättre, utan att man har fler saker man kan hitta på i större och mer attraktiva städer. Men även storstäderna börjar se för jävliga ut.

Du påstod att det är coolare att bo i en storstad, vem säger det? Eller vem tycker så?

Det städer du räknade upp som tråkiga etc, är inte tråkigare än du själv gör det till. För det finns massor att hitta på och göra i eller runt de städerna bara man själv vill.
Men vill kan att det ska vara tråkigt, vill vara en negativ gnällkuk, så blir det heller inte roligare, än man själv gör det..

Det att storstäder och hela Sverige skulle börja se ut som eller vara som en soptipp visar bara att du är blind för verkligheten.

Jag bor inte i de städer du klagar på, men far runt en jäkla massa i landet och gästar en massa städer och samhällen i alla storlekar, och överraskas konstant över hur mycket det finns att se och göra nästan överallt, om man vill. Och som täcker en massa intresseområden.
Citera
2020-07-14, 20:58
  #63
Medlem
LenaPauls avatar
Ja är du 20 bast så kan du omöjligt förstå så det är ingen mening att förklara. För mig som har bott i ett antal storstäder är det kanske lättare att se fördelarna med en liten stad.

Men berätta gärna vad det är för spännande grejer som du "gör" i Göteborg? Sitter i bilen en timme varje dag? Åker spårvagn?
Citera
2020-07-14, 21:02
  #64
Medlem
Krille.the.Pettersons avatar
Största mardrömmen är ju att behöva bo i Sthlm, dyrt, stressigt och krångligt. Jag kunde inte bry mig mindre om vad städerna erbjuder egentligen, så länge det finns fina villaområden som inte är berikade och naturen är fin och lättillgänglig. Bra lunchrestauranger är iofs ett krav då jag i stort sett alltid äter lunch ute.

Mitt arbete kan jag utföra från i stort sett vart som helst norr om Värmland.
Citera
2020-07-14, 21:03
  #65
Medlem
sfrges avatar
Varför betalar folk hutlösa summor för att bo i städer som Stockholm och Göteborg?
Citera
2020-07-14, 21:06
  #66
Medlem
LenaPauls avatar
Sen ska man inte sticka under stol med att arbetsmarknaden är en stor fördel med storstäderna.
Citera
2020-07-14, 21:07
  #67
Medlem
LenaPauls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sfrge
Varför betalar folk hutlösa summor för att bo i städer som Stockholm och Göteborg?
Jobbet är en stor anledning.
Citera
2020-07-14, 21:09
  #68
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av JaredLeto
Sundsvall

Den var högst upp på Magnus Betnérs lista över Sveriges mest deprimerande platser som han livat på i en stand-up-föreställning.
Citera
2020-07-14, 21:15
  #69
Medlem
jultomtenbrannupps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Schoolyard
Den var högst upp på Magnus Betnérs lista över Sveriges mest deprimerande platser som han livat på i en stand-up-föreställning.
Sa Magnus det? Då måste det va en underbar stad att bo i. Säger Magnus Betnér nåt så ska man alltid göra/tycka raka motsatsen.
Citera
2020-07-14, 21:19
  #70
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av jultomtenbrannupp
Sa Magnus det?

Ja, minns inte vilken show, men Sundsvall och dess befolkning toppade tydligen allt
Citera
2020-07-14, 21:28
  #71
Medlem
lemonzhellos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av jultomtenbrannupp
Sa Magnus det? Då måste det va en underbar stad att bo i. Säger Magnus Betnér nåt så ska man alltid göra/tycka raka motsatsen.

Utan minsta tvekan.
Måste vara en fantastisk stad, nära till såväl surströmming som fin natur. Casino också, fast kanske inte så länge till.

Betnér är ju sjukt deprimerande alldeles på egen hand, så hur fan han kunnat uppfatta en stad som deprimerande övergår mitt förstånd.

För att sammanfatta synpunkterna som framkommit i tråden så tror jag personligen att man mycket väl kan bo lite varstans, så länge man har ett liv av något slag.
Citera
2020-07-14, 21:30
  #72
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DoggingDoris
Menar du det stora utbudet av restauranger och krogar, biografer, teatrar, parkfester och liknande saker?

Detta är nog det jag saknar mest med att inte bo i en större stad. Vill man exempelvis gå på spelningar, så är det betydligt sämre utbud. Teater och opera ska vi ju inte ens tala om hur det ser ut.

Samtidigt är det ju så, att när man bodde i en större stad så sprang man ju inte på spelningar eller teater var och varannan helg.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in