Från
wiki:
"Stockholms läns idiotanstalt, från 1911 Stockholms läns sinneslöanstalt, 1942–1955 Skol- och arbetshemmet, var en vårdinrättning och skola för utvecklingsstörda i nuvarande Upplands Väsby."
"I ett reglemente för anstalten står att man skulle ta emot ”sådana idiotiska eller sinnesslöa barn, som ehuru de ej kunna draga något egentligt gagn av de allmänna skolorna, dock äro i någon mån mottagliga för bildning och undervisning.”
Med tanke på hur många sinnesslöa invandrare från Afrika och Arabvärlden som just nu sabbar skolgången för normala barn, är det inte dags att separera dessa från den normala skolan?
Med en IQ som i många fall inte ens når upp till 70, vilket är den gräns vi har för att avgöra om någon lider av intellektuell funktionsnedsättning, så har dessa barn ingen förutsättning att klara en normal skolgång i Sverige. Låt dessa stackare få den hjälp de behöver i en annan skola: Idiotanstalten.