Jag har tidigare pluggat en kurs i matematik på SU och tyckte det var ok men inte mer än ok.
Sunkiga (de lagt upp bättre nu) videoföreläsningar där kameramannen ståt en kilometer ifrån tavlan med dålig upplösning så man knappt sett vad det stått. Lärarna har varit duktiga matematiker så inget klaga på där. Nu kommit in även i Uppsala. Minus är givetvis restiden men tittar man på planeringen av kurser så verkar den ge mer bred kunskap, mycket programmering och tom kan man läsa Fysik som valbara kurser om man så önskar. Matematikerprogrammet Uppsala verkar ge en tyngre kunskap. Nu läser jag dock enbart för nöjes skull och kommer aldrig att arbeta med det.
Vad har ni för erfarenheter av matematikundervisning SU vs Uppsala?
Är det modern miljö? SU erbjuder en fin miljö men det känns som man rest tillbaka till början av 1900talet när man går där. Det känns inte så modernt.
Googlar man så toppar Uppsala matematik , SU inte ens med inte heller Lund vilket förvånade mig, trodde de skulle vara på första plats.
https://www.usnews.com/education/bes...en/mathematics
Uppsala använder Jonas Månssons böcker vilket jätteplus, de har väl insett vilken skräp Person och Böiersböckerna är där mycket "lämnas åt läsaren" eller "inses enkelt".
Tar ju en stund att ta sig till Uppsala men med covid19 verkar de använda något som heter "Zoom" så man kan läsa mycket på distans vilket ett plus förstås.
Erfarenheter?