Citat:
Ursprungligen postat av
Eurypterida
Skillnaden är att vi inte försöker smutskasta hela landet och greppar halmstrån för att försöka framkalla en krystad hatstorm genom att räkna lik dagarna i ända. Det kom en pandemi, myndigheterna har klantat sig genom att vara dåligt förberedda, luddiga i informationen, äldreomsorgen och vården var värdelös redan innan med mera men och det är ett väldigt stort men, andra länder har också gjort fel. Framförallt borde ledare som Trump ha tagit ett större ansvar istället för att låtsas om att det var en fejkepidemi påhittad av CNN.
Hur kan Trump komma så lindrigt undan medan statsepidemiologen får smeknamn som refererar till Dr.Mengele?
Munskydd på säger de men presidenten har man inte sett iklädd mask trots att Fauci rekommenderar det, istället äter han klorokin och pratar om rengöringsmedel. Han slipper dock undan för det handlar inte om liv för likräknarna, det handlar om något annat.
Ganska simpelt.
Trump har inte en regering som redan har en historik med att manipulera allting kring jämställdhet.
Det är inte Trump som går emot precis hela världen och sedan blåljuger för att få det att se ut som man har rätt, medan Tengele har inte haft ett enda rätt och lever mer eller mindre på regeringens värdegrund.
Trump har inte munskydd medan Tengel säger att det inte fungerar överhuvudtaget.
Det är bara i Sverige som man kan komma med alla dessa helt korkade uttalanden som Tegnell har gjort. Man får då även tänka sig att svenskar är ett extremt fegt och konsensus sökande folk.
Mycket av hatet kommer i och med att det är samma person som har förstört Sverige under snart 6 års tid som nu har avtagit sig all form av ansvar, lägger det på folket och gömmer sig bakom andra myndigheter.
Främst när man säger att man agerar med befolkningen i åtanke för att sedan lobba med minskning av munskydd och riktlinjer för palliativ vård när man inte ens kan säga till befolkningen att vi brände upp skiten så det inte fanns något.
Folket skiter egentligen i Corona.
Det är svetsministern och allt han står för som får folk att explodera.