Citat:
Ursprungligen postat av
Pazex
Det är mitt eget beslut, är rätt så smal så hade ont i typ 3 dagar efter jag fått hela injektionen i samma sida, så jag och sjuksköterskan valde att prova ta hälften i varje sida, och det funkar mycket bättre, är öm i 2 timmar typ sen är det som vanligt. =)
Att få ont första gången när man får nebido är inte så där jätte konstigt. Kan vara ett tecken på för snabb administrering men det är också 4 ml som ska in i en ovan muskel. Det går att lösa med långsammare administrering och genom vana.
Gällande ditt eget beslut (vilket jag har svårt att fatta att administrerande personal gått med på) så skulle jag råda dig att fråga din läkare om vad det kan få för effekter att dela upp ett depåpreparat i två depåer istället för en. Det som (ofta, inte alltid) händer när du delar upp ett läkemedel som ska ges som EN depå i TVÅ depåer är att depåerna försvinner snabbare. Det resulterar (sannolikt) i en snabbare peak, mer östrogen, sämre dalvärde och mer hormonel obalans. Det är inte heller osannolikt att ditt HB påverkas negativt att ha en högre peak.
För att undvika missförstånd, det jag skrivit ovan gäller INTE om man sätter sin nebido själv och då delar upp den så att man exempelvis tar 0,5 ml varannan vecka.