Citat:
Ursprungligen postat av
hehehe5
Dansk media la ut delar av videon på mordet i februari, man kan höra att personen med ak47n är makan då han pratar svenska och har samma röst
Bara detta borde vara stark bevisning på att det är han, finns ingen chans att han kan gå fri när man hör hans röst
https://www.bt.dk/krimi/fem-svenskere-tiltalt-for-brutalt-dobbeltdrab-i-herlev
https://www.bt.dk/krimi/fem-svenskere-tiltalt-for-brutalt-dobbeltdrab-i-herlev
Hör du - eller någon annan i tråden - vad han säger?
Det låter som Makkan först ropar "Fixa kallen! Fixa kallen!", när han är vid flyktbilen. Makkan och den andra killen som hoppar ur förarsätet fipplar lite med vapnet. Sedan springer Makkan tillbaka mot offrens bil.
Hör inte vad han ropar medan han springer, "ey.... va.... ribbe", nånting? Någon som hör? Är det svenska, eller somaliska?
När han kommer fram avfyrar Makkan i alla fall en garanterat dödande skottsalva mot Gucci, som ju redan var skjuten.
Kan vi identifiera några fler av de häktade i videon? Eller komma med kvalificerade gissningar?
Det förekommer ju fem gärningsmän i filmen.
1). Makkan, som ju tveklöst är bossen. Det är han som har kallen, och det är han som kör flyktbilen som en äkta biltjuv.
2). När filmen börjar står det en ganska kort och tanig kille längst till vänster i bild, iklädd mjukisbyxor och med en pistol i handen. Verkar lite lätt kobent när han småspringer. Vem skulle det kunna vara? Han tycks ju vara efter Makkan i rang, i och med att han tar passagerarsätet och har hand om pistolen. De verkar ju bara ha haft en AK47:a och en tabbe med sig. Det var i alla fall de vapnen som hittades i flyktbilen som de misslyckades med att bränna.
3). En person som rotar runt i offrens bil, springer därifrån, med var som ser ut att vara en jacka/en svart sopsäck med någonting i, samt en becknarväska, i famnen. Han hoppar sedan in i baksätet på flyktbilen. Ser lite tung ut i steget när han lunkar tillbaka mot bilen. Vem är det?
4). Personen som står vid offrens bil, och fotar? Väntar på att Makkan ska komma tillbaka och lägga en sista skottsalva med kallen. Vem är det? Ser ut att vara lite mindre än Makkan när de springer tillbaka mot bilen, och inte heller lika atletisk.
5). Personen som kommer körande med flyktbilen, hoppar ur, hjälper Makkan med kallen, och sedan hoppar in i baksätet. Ser ut att vara lika lång som Makkan.
Hörde förresten av bekanta i byn att Makkan och Franky gick i samma klass i grundskolan. Någon som kan bekräfta?
Edit: Här är ett inlägg som uppger samma sak, angående att de var klasskompisar:
(FB) 190625: Köpenhamn: 2 ihjälskjutna
Edit 2: När jag lyssnar igen låter det som att skytten ropar "Fixa kallen! Fixa kallen! Säkringen!" när han är vid flyktbilen. Det tyder ju på att det är en ovan skytt. Kanske 25-åringen från Hallonbergen som blev häktad? Eller är Makkan inte så vapenvan som man tror? Och det är han som ber den äldre killen från Hallonbergen om hjälp med säkringen?
Finns det indikationer på att Makkan gjort något mord innan det här? För att han gjort mord vet vi ju, han golade ju ner sig själv under rättegången mot Jaffar, då han på Jaffars mordhot svarade "Håll käften, du är oskuld!". Och det skulle han ju knappast sagt om han själv var "oskuld". Men det var kanske i Köpenhamn som han mördade för första gången? Han är ju den klart yngste bland de fyra i DP-toppskiktet. Kanske är en anledning till att Sho inte hängde på till Köpenhamn att det var Makkans tur att göra något?
Summa summarum: tror nog att det är Makkan som är killen med kallen ändå. Men kanske att den jammade, och det var därför som Hoodz klarade sig, och Franky var talbar när ambulansen kom, eftersom de bara hade pistolen att tillgå först.