"För att kontraktsvård ska bli aktuellt som straff, måste klienten inse att hon eller han har ett problem och vara villig att genomgå behandling för att förändra sitt beteende. Det måste finnas ett samband mellan klientens problematik och brottet."
https://www.kriminalvarden.se/fangelse-frivard-och-hakte/frivard/kontraktsvard/
Jag tror inte jag att hon kan förändra vare sitt tänkande eller beteende. R.G har ju "stoppat huvudet i sanden" + inte tagit något eget ansvar - i hela sitt liv.
Får hon kontraktsvård kommer det gå åt helvete iaf. Återfaller garanterat. Sen hamnar hon väl på substitut behandling (förmodligen subutex) o drar i sig massa annat som inte syns på up samtidigt..
Hon byter väl namn o stad också. Antingen dör hon snart eller så får vi läsa om nya katastrofer kring henne.
Hoppas nu bara staten har koll på henne resten av livet men jag tvivlar. Nya katastrofer är att vänta..
Tur som det är kommer hon in i klimakteriet snart. Hoppas det går bra för de två ännu levande barnen. Tonåringen har nog sett för mycket redan tyvärr..
R.I.P Esmeralda 🕯️