Citat:
Ursprungligen postat av
ben-varfor
Att beskriva Frånstedt som hysterisk är nog inte så välgrundat.
När det gäller IB får man som vanligt skilja på IBOP och IB3
och att "krigsIB" är en försköning av det som blev kvar av IB3
efter IB-affären.
Theutenberg kritiserar Schori, Eliasson, Ekeus och Hirdman
och kan väl inte förväntas framträda med dom.
Lyssnade du när panelen med Frånstedt och Teutenberg presenterade sina ståndåunkter? Man höll på att falla av stolen av det Frånstedt förde fram om OP:s förräderi och den förestående invasionen. Hysterisk är bara förnamnet. Till och med Teutenberg blev lite tagen av hans uttalanden inte för att han förde fram åsikten utan att han hade den dåliga smaken att tappa kontrollen offentligt.
Ditt resonemang att Tuetenberg kritiserar alla i regeringen i princip visar ju hur "offside" han i verkligheten var och hur långt ifrån verkligheten det var att han hade OP:s öra. Det var vitt känt hur Teutenberg for runt och orerade och hotade och därmed gjore sig omöjlig. Bakom den kontrollerade fasaden är Teutenberg helt med de som med all rätt rensats ut från Säpo och underrättelsetjänsten pga de inte haft någon fot i marken.
Redan då var de hans bas och de har desinformerat om mordet i 34 år
Det entourage han nu har valt är i själva verket de som kastades på sophögen efter IB affären men som ändå försökte spela en roll.
Den här grupperingen älskar att framställa det som att de är det riktiga IB och att det fanns ett annat IB som de föraktade med ledande sossar i och upplevda dolska agendor. Deras fiender var landets fiender.
Det stämmer att IB:s fader Elmer hade det som en viktig del av IB att organisera det sk Arbetsplatsnätverket med delsyfte att försvara facket mot kommunister. Ib affären gjorde att han tvingades skrota den delen med som intern organisation levde den säkert kvar i vissas medvetande. Märkligt är det väl dock att personer i ledande säkerhetsställning aktivt motarbetade den regering vi haft mycket länge. Krigsib skymtas i t ex Sjukhusspionaffären och är den kader av krigsplacerade sossar som skulle utgöra en del av en motståndsrörelse i Krig och som skulle underlätta IB:s och Säpos operationer kring misstänkta spioner och infiltratörer. Exakt vad den kvardröjande Elmer höll på med som placerad hos ÖB efter sin avgång är okänt men sannolikt är det den spillran av Arbetsplatsnätverket SAPO som odlades där dvs krigsib.
Det de själva menar med IB är de brända kalla krigare från IB och högerfalangerna inom Säpo som stod utan herrar och som i väldigt få fall hade nya uppdrag i organisationerna som följde på IB.
Det blir rätt förvirrande att prata om IB särskilt när en åsidosatt fraktion sätter "sanningen". Vi får räkna med att det finna bakomliggande agendor.
Olle gjorde missbedömningen att tro att han via mig och eller LGWP skulle kunna utfärda amnesti åt de som visste vad som hände och carte blanche att berätta sin sanning om att de ansåg mordet berättigat och sanktionerat pga OP:s förräderi. Det betyder att jag har förstahandsinformation direkt från Olles mun utan filter. Samma visa som Säpos Bill och Bull ville meddela allmänheten genom att lösas från tystnadsplikt.
Jag funderade länge kring vem som Olle kunde avse när de skyldiga hävdade att mordet var sanktionerat. När Teutenberg trädde fram ur skuggan föll bitarna på plats. Ingen annan var möjlig helt enkelt. Olle själv var avpolleterad och i privat verksamhet och har aldrig haft positionen. Det är bara att se hur Ögats folk sluter upp kring sin andlige ledare så förstår man. Lika mycket "tell" som om Schori fått ett lönebesked från Sovjetiska Ambassaden.
Tyvärr är det väl så att de får hållas med sitt svammel och inte utmanas av makten då de säkert varit behjälpliga på sätt som ingen politiker vill sätta ljus på. Ur nationell säkerhetssynpunkt var nog de värsta åren de ambulerande Fälldinregeringarna det värsta någon ÖB upplevt. Umgänget med fala kvinnor enrollerade av de östliga tjänsterna har aldrig varit större på hög nivå. Sämre försvarsministrar har sällan skådats. Ministerposter knöts till valkretsar inte kompetens. OSV.