Citat:
Ursprungligen postat av
H24
Jag tror inte att mordet är "professionellt" genomfört men däremot resolut genomfört, vilket är två olika saker. Det är genomfört av en person med vapenvana, som visste vad han höll på med och höll ihop det.
Väldigt intressant poäng med "resolut". Att beskjuta en annan människa i ryggen på nära håll är en fullständigt extrem händelse som av naturliga skäl extremt få människor är kapabla att utföra.
Det går att tänka sig ett antal olika alternativ på personlighetstyper (observera: EJ en "dikotomi" för de som drabbas av akut ADHD, fyll gärna på med flera alternativ) :
A. "Yrkesmördaren", tränad specifikt som s.k. hitman.
B. "Den utbildade", någon som har utbildning i vapen och taktik, har tränats att agera i stressade och våldsamma situationer, men är inte utbildad i att begå mord per se. Tänk militär / polis / personskydd.
C. "Den kriminelle", har vana av slagsmål och våld, kanske till och med dödligt våld om ej nödvändigtvis med handeldvapen, tänk Christer Pettersson.
D. "Svensson +", icke-kriminell medborgare, men med viss beredskap för våld, säg person som exempelvis tränat boxning i sin ungdom, eller styrketränar, d.v.s. person som ej söker våld, men som inte skulle omedelbart backa om han blir påhoppad.
E. "Svensson", ej kriminell, ej någon särskilt erfarenhet eller beredskap av våld eller stressade/våldsamma situationer.
F. "Veklingen", man som upplevs som feg, svag och "feminin".
Att även till synes normala människor kan begå bestialiska handlingar vet, säg dubbelmordet i Linköping, men det förefaller där vara ett "vansinnesdåd" begånget i psykos, medan beskrivning av gärningsmannen som besköt makarna Palme till synes agerar lugnt och beslutsamt.
Det är naturligtvis diskutabelt hur mycket man skall läsa in det, men om det rör sig om en person som avlossar revolverskott på nära håll mot en annan människa och sekunden efter hölstrar vapnet, då är min personliga uppfattning att vi återfinner typen inom omfånget A och B, samt möjligen C.