Citat:
Ursprungligen postat av
KansasCityFagot
Ja, det du beskriver kan mycket väl inom teorins ramar vara lösningen. Många konspirationsteorier är inte ens teoretiskt trovärdiga, men det scenario du beskriver kan ja köpa. Jag är, som du kanske redan vet, icke-konspiratoriker. Jag tror att Christer Pettersson är mördaren. Är det möjligt, tror du, att få in Christer Pettersson som gärningsman i ett scenario där vi har en uppdragsgivare och en planering bakom mordet?
Nej, det ser jag som helt uteslutet. Framförallt finns det ingen anledning att forcera in Christer Pettersson på brottsplatsen från första början. Gärningsmannen hade en
mörk fladdrande rock medan Christer Pettersson under kvällen hade en
blå täckjacka.
Lisbeths utpekande, som hela spåret vilar på, har ett väldigt lågt värde. Med största sannolikhet har hon inte sett gärningsmannen utan beskriver i förhören det närmaste vittnet, Anders Björkman. Konfrontationen var felaktigt genomförd och Lisbeth har pekat ut andra figuranter vid tidigare tillfällen: Bland annat en man dömd för smuggling som Köpenhamnspolisen utlämnade bara veckor efter mordet. Ett av de närmaste vittnena, Lars Jeppsson, känner tvärtom Christer Pettersson och är säker på att det inte var han.
Palmeutredningen har lagt massiva resurser på att uttömma vapen som Christer Pettersson kan ha haft tillgång till, men det har blivit bom alla gångerna: Senast med den så kallade Mockfjärdsrevolvern. Christer Pettersson var själv socialdemokrat och anhängare av Olof Palme. De tre klassiska motiv, medel och möjlighet blir sannolikt tre nej. Det troligaste är att Christer Pettersson inte har någonting med händelsen att göra, utan är resultatet av en överdriven respekt inför Lisbeth Palmes omväxlande vittnesmål.
Lisbeth är det vittne som drabbats hårdast av brottet på ett personligt plan, men det betyder inte att hennes iakttagelser har ett högre värde rent kriminaltekniskt. Tvärtom är hon paradoxalt nog ett av de vittnen som har minst att berätta.