2020-06-24, 12:43
  #36769
Medlem
GG99Slayers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Slettsnoken
I likhet med Legokatt tror jeg heller ingen utenfor familien var med, det samme gjelder presten, men derimot tror jeg TH og muligens en av mennene hjalp de to andre barna.


Hvorfor løy VE om denne leiebilen han hadde leid, samme dag AEH ble borte?
Citera
2020-06-24, 12:46
  #36770
Medlem
Legokatts avatar
***Tidenes plan***

Det er klart for meg at sønn og datter utførte dette. Men hva utførte de? De kunne aldri ha drept sin mor. De kunne aldri ha gjort henne noe vondt. De lage "tidenes plan" for å befri henne. "Vi velger frihet foran penger" som de skrev i trusselbrevet. Sønn hentet sin lys levende mor fra Sl*raveien den onsdagen. At AEH fikk sin mann til å ringe henne etter en time denne dagen, var nøye planlagt.

"Slik venner beskrev AEH i tiden før forsvinningen virket hun litt bekymret"
Fortalt av AEH's venner til media.

Dagbladet sier at de hadde planlagt en hyttetur kommende helg. TH har forklart at de skulle ta de endelige avgjørelsen på formiddagen den 31 oktober, det vil si forsviningsdagen.

Dagbladet sier også at det å ringe hjem, på ingen måte skulle ha vært normalt eller del av TH's daglige rutine. TH har forklart at han skulle ringe AEH en times tid etter at han kom på jobb.

I rollene som "kidnappere":
HHB1 = datter og TEH = sønn

Da kan man se på tidslinjen:

Kl 09.02-09.07 TH reiser til Futurum.
Kl 09.05 Bil rygger inn gangveien fra fiskeplassen
Kl 09.06 Anrop fra AEH telefon til datter. Anrop 3 sekunder.
Kl 09.10 AEH sender sms til datter om at hytteturen er avlyst. Datter sender sms tilbake til AEH
09.14 Anrop fra AEH til TEH. Varighet 1:30 min
09.48 Anrop fra elektrikker Skansen. Ikke besvart.
Kl 10.06 og 10.07 Anrop fra TH til AEH. Ikke besvart.

Tidsrommet forsvinningen foregår er fra kl 09.02-09.07 til kl 10.06. ca en time.

I dette tidsrommet har de klart å få AEH til å forsvinne fra Sl*raveien, skaffet alibi til datter og sønn, samt fått TH til å ringe hjem til AEH hvor han ikke får svar. De var helt avhengig av at TH skulle ringe hjem slik at tidsrommet de trengte alibi for ble så kort som mulig - ca 1 time. Planen var helt avhengig av at AEH skulle ringe datter og sønn i løpet av den timen for å gi dem alibi.
En luke på 1 time der de har alibi har de klart å skaffe, selv om det ikke var en del av TH's daglige rutine å ringe hjem. For å få han til å ringe hjem måtte AEH finne et påskudd for at hennes mann skulle ringe henne fra jobben. Etter et 49-årig ekteskap viste hun hva som skulle til. Man kan se bort fra elektriker Skansen som ikke skulle dra dit uten å få svar først - noe han hadde fått beskjed om av AEH.

At AEH skal fortelle sin datter og sønn at hytteturen er avlyst er et element de planla. For det første måtte de finne et påskudd for at AEH skulle ringe datter og sønn. For det andre så de for seg hvor ille det ville se ut for TH å forklare politiet at han ringte AEH etter en time på jobben for å diskutere hytteturen. Særlig med tanke på at de to anropene ble slettet fra TH's telefon. Selve slettingen av anropene ble gjort at TEH. Tidspunkt for sletting kommer jeg tilbake til.

Konstruert historie basert på tidslinje:

TH drar på jobb. AEH er litt bekymret men gjør som avtalt. Ringer sin datter kl 09.06 men legger på etter kun 3 sekunder. Dette fordi hører at noe kommer kjørende med bil til huset akkurat da. Hun må sjekke at det ikke er TH som har glemt noe. Men det er sønn som ankommer. Han har rygget frem til huset fra fiskeplassen for å ikke bli gjenkjent av noen. (ide fra film) Hun forklarer sin sønn hva som skjedde med opprigningen til datter. Han tenker litt og kommer frem til at det er best at AEH i tillegg sender sms. Det vil se mest naturlig ut. De forfatter en ganske lang sms med det de hadde tenkt AEH skulle si i telefonsamtalen. Det vil på en måte fortelle datter at alt er ok. Derfor tar det fire minutter før AEH sender sms til datter Kl 09.10. Datter sender sms tilbake til AEH kort tid etter med svar. Samme svar som avtalt - bare at det er sms.

Kl 09.14 ringer AEH til TH som han har lagt sin tlf hjemme med en auto-answer funksjon. De har på forhånd testet ut hvor lang tid det ville ta for AEH å fortelle at hytteturen er avlyst - ca 1:30 min.

Sønn stager Sl*raveien.
Biologiske spor blir plantet, samt andre spor. Hva han foretar seg her er nøye planlagt men han er tross alt amatør. Staging med strips er først og fremst beregnet for at TH skal tro dette er en kidnapping.

Sønn må jobbe effektivt for å holde tidsskjema. Det er essensielt at han er tilbake til boligen sin med AEH innen TH ringer AEH fra jobben. Dette i fall TH velger å ringe sønn når han ikke får svar hos AEH.

For å ikke gjøre scenen for stor har han valgt badet som er nærmest utgangsdøren.
Blir mye enklere og raskere å lage slepespor fra dette punktet enn for eksempel fra stua eller en annen plass i huset. Trusselbrev legges i gangen. AEH's telefon legges på bordet i stua med hansker på, men sønn legger den på feil side i farten. De må skynde seg. Noe av det siste de gjør er å lage slepespor med AEH. De drar i skjul til bilen og AEH legger seg under et teppe i baksetet. Det siste sønnen gjør er å ta på seg Sporax-skoene over de sporløse sokkene og går en runde i huset. Men på grunn av at han vil skynde seg blir det kanskje litt lite tråkking.

AEH har på forhånd gjemt de 10 år gamle skilsmissepapirene en plass hun vet TH ikke vil finne dem, men at de vil bli funnet av politiet hvis huset ransakes. Hun har også meldt seg inn i en Facebook gruppe som omhandler boliger i Gjøvik.

Kl 09.50 når sønn kommer hjem til sin bolig med AEH ringer han med det samme AEH's telefon som ligger i Sl"oraveien. Han sender i tillegg en sms. Dette gjør han for å være på den sikre siden angående alibi. De kan ikke være helt sikre på at TH vil dra rett hjem etter sine første anrop.

De trodde og håpet at TH ville dra hjem etter de første anropene kl 10.06 - 10.07. Men det tok åtte opprigninger før TH dro hjem og ankom kl 13.30. Dette kan forklares med at det å ringe hjem ikke var normalt eller del av TH's daglige rutine. Han kunne også ha hatt noe viktig å gjøre på jobben. Viser sånn sett hvordan han prioriterte jobb/kone.

Datter blir utålmodig. Hun og TEH vet at de ikke kan kommunisere med hverandre denne dagen. Angående anropet Kl 13.40 så vet at hun at hun ikke får svar på AEH's telefon, så hun ringer Sl*oraveiens fasttelefon (liten tabbe) Hun "håper" TH har kommet hjem.
TH har kommet hjem, men han leter etter AEH og ikke etter en papirlapp. Trusselbrevet har han løpt forbi. TH er stresset. Hvor er AEH? Datter hinter i telefonsamtalen om at han burde se seg litt bedre om i fall det kan være noe mistenkelig som kunne ha skjedd der. Siden TH prater i fastelefonen kan han ikke ta med seg den rundt i huset. Han legger på, men sier han skal ringe henne hvis han finner noe. TH leter etter noe mistenkelig og finner trusselbrevet med det samme. Leser det og går inn i en sjokktilstand. Hans første reaksjon er å ringe AEH. Anrop kl 13.46. En kombinasjon av at TH er i sjokk og at hundevalpen merker at TH er i sjokk og bjeffer i ett sett - gjør at TH ikke hører AEH's mobil ringe. I TH's hode er AEH kidnappet. Sønnen har i tillegg gjort en liten tabbe og lagt hennes telefon på feil side av bordet i stua.

TH ringer sønn kl 14.00 og datter Kl 14.01.
At disse opprigningene er gjort nesten uten en pause mellom tyder på at TH kun har en og samme beskjed til sønn og datter, og den er kort. "AEH er kidnappet" "Jeg ringer politiet" Ikke noe lengre samtale. TH er i sjokk og sønn og datter har ikke mulighet til å overbevise han om ikke å ringe politiet.
TH varsler politiet kl 14.10 og setter seg inn i politibilen ved Shell kl 14.25. Politiet har uttalt at TH virket som han var i sjokk og snakket i halve setninger.

Deres håp var at TH skulle bli såpass skremt av trusselbrevet at han ville betale uten å kontakte politiet. Datter/sønn vet at TH har for lav datakunnskap til å klare å betale dem løsepenger i kryptovalutta. Derfor har sønnen lagt til rette for at TH kan skaffe krypto-hjelp fra RU. En intetanende "venn" som TEH introduserte for sin far kort tid før "kidnappingen". RU ville enkelt klart å følge "oppskriften" som sto i trusselbrevet hvis han ble spurt av TH. Forklarer hvorfor TH nevner RU helt i starten til politiet. Selve krypto-opplegget er ment kun for å få betaling på en sikkert og anonymt nåte, men datter og sønn er tross alt ikke profesjonelle på dette feltet. Men om TH en gang skulle be om livsbevis om AEH som et ultimatum for å betale full sum, har de mulighet til det. (Datter- og sønn- "kidnapperne" har faktisk gitt helseopplysninger om AEH til TH i kryptert e-post den 8 juli 2019. TH betalte 1,3 Mill EUR rett etterpå)

At datteren er nevnt i trusselbrevet forklarer at hun trengte ekstra alibi. Hun hadde et lite opprør mot TH en tid da hun var yngre.

I trusselbrevet nevnes det også at TH må kjøpe "ny PC da virus vil stjele monero". "Ny PC" nevnes hele to ganger noe som understreker viktigheten av dette budskapet som om hele opplegget vil gå i vasken om ikke ny PC kjøpes inn. Dette er en sønn/datter som forteller sin far at PC som befinner seg i Sl*raveien er gammel/utdatert/virusinfidert. Virkelige kidnappere ville ikke ha forklart om "ny PC" så nøye til en milliardær som har slått seg opp i kraftbransjen.


Til slutt i tidslinjen:

Sønnen kommer senere til Sl"raveien den dagen. Sønn spør TH om hva som skjedde. TH forteller at han har ringt hele åtte ganger før han dro hjem. Sønnen benytter sjansen til å gi sin far et "godt" råd. Han burde kanskje slette de to første anropene da det vil se litt rart ut for politiet sier sønn. Kanskje de tror at du ikke bryr deg så mye om AEH.. TH får til og med hjelp fra sin sønn til dette. TEH sletter de to anropene kl 10.06 og 10.07 i TH's telefon og det er de enige om at TH ikke forteller politiet. På grunn av TH's manglende datakunnskap og kunnskap om telefoner tenker han ikke at det vil bli merket. Han er ikke oppdatert på telefoner eller telefon-logger som hans forsvarer Holden sier.

Fortsetter neste post..
Citera
2020-06-24, 12:46
  #36771
Medlem
Legokatts avatar
..Fortsettelse


En vanvittig avslutning:

Men AEH kan ikke bli i boligen til sønnen lenge. Det er for risikabelt. Å ta fly er umulig da man må vise pass. Så de har fått hjelp av noen de stoler 100% på til å hente i henne i en bil kort tid etter hun ankommer boligen til sønnen. Husk at dette er ikke snakk om drap eller ekte kidnapping. Det er snakk om å hjelpe en 67 år gammel dame i sikkerhet. Å hjelpe til med dette er risikabelt men på langt nært så straffbart som medvirkning til drap. Hvis det kommer frem i rettssak at AEH måtte rømme for i det hele tatt overleve, vil medhjelpere belønnes i retten. Kan være at mannen til datter / sønnens eks eller RU..
Å legge en genial plan for å stage en kidnapping og hente AEH i Sl*oraveien er bortkastet hvis ikke AEH kommer seg i sikkerhet i utlandet. Så de "stager" også at ekte kidnappere kjører med AEH i baksetet på en rød BMW X3. AEH er sminket blek i ansiktet og er bustete på håret. Hun spiller overbevisende rollen som kidnappet person i tettbebygde strøk. De to sjåførene har hette og den ene bærer en maskehette. Deres identitet kan ikke identifiseres. De velger en sikker rute til Sverige på småveier. De kjører gjennom Ås. (Tidspunktet vitnet Ir*ne observerer bilen passer med at de drar fra TEH's bolig en liten tid etter at har AEH kommet dit) Virkelige kidnappere ville ikke ha satt offeret i baksetet på en bil slik at noe åpenlyst kunne se personen. Virkelige kidnappere ville ikke bruke maskehette og hette for å vekke oppmerksomhet. Virkelige kidnappere ville ikke benyttet en RØD BMW X3 som vekker enda mer oppmerksomhet. De håper på viteobervasjoner av denne kidnappings-scenen. Skuespill for å overbevise TH til at dette er ekte kidnapping slik at han vil betale full sum til slutt. Som "dialekten" tilsier i trusselbrev - de spiller ekte kidnappere fra Øst-Europa som drar mot Sverige. Men samtidig setter de sin mor fri. En plan så vanvittig som dette trenger en vanvittig avslutning.

Film slutt.

Rulletekst med spekulasjoner:
.
.
.
(Film-musikken til):
"Sleeping with the enemy"
"A woman fakes her own death in an attempt to escape her nightmarish marriage"
(Her hadde de også hentet inspirasjon til å ta av giftering - på badet)
.
.
.
Ting som tyder på at TH har mistanke om dette:
.
Advokat Holden: "det er ikke slik dere tror"
.
"TH om hva han tror AEH sier til de angivelige kidnapperne:
Han er iskald, han kommer ikke til å betale" (TH's beskjed til datter, sønn og AEH)"
.
.
.
.
Sitater fra datters brev, samt sms til politiet:
.
.
(ordlegging i en tekst kan forklare hva en person eventlig tenker og mener)
.
.
"nå har man sagt A til motparten og da må man vel si B"
.
.
"kvitte seg med bevisene og reise til andre siden av jorda og bare vente"
.
.
"bare er en liten del av pappas penger"
.
.
"litt som i Alene hjemme filmene" (virkelighet og film blandes sammen)
.
.
"fikk svart da at jeg var glad han ikke var mannen til min mor" (ok så hun lever)
.
.
"lagt tidenes plan"
.
.
"TIDENES PLAN"
.
Citera
2020-06-24, 12:52
  #36772
Medlem
GG99Slayers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Legokatt
..Fortsettelse


En vanvittig avslutning:

Men AEH kan ikke bli i boligen til sønnen lenge. Det er for risikabelt. Å ta fly er umulig da man må vise pass. Så de har fått hjelp av noen de stoler 100% på til å hente i henne i en bil kort tid etter hun ankommer boligen til sønnen. Husk at dette er ikke snakk om drap eller ekte kidnapping. Det er snakk om å hjelpe en 67 år gammel dame i sikkerhet. Å hjelpe til med dette er risikabelt men på langt nært så straffbart som medvirkning til drap. Hvis det kommer frem i rettssak at AEH måtte rømme for i det hele tatt overleve, vil medhjelpere belønnes i retten. Kan være at mannen til datter / sønnens eks eller RU..
Å legge en genial plan for å stage en kidnapping og hente AEH i Sl*oraveien er bortkastet hvis ikke AEH kommer seg i sikkerhet i utlandet. Så de "stager" også at ekte kidnappere kjører med AEH i baksetet på en rød BMW X3. AEH er sminket blek i ansiktet og er bustete på håret. Hun spiller overbevisende rollen som kidnappet person i tettbebygde strøk. De to sjåførene har hette og den ene bærer en maskehette. Deres identitet kan ikke identifiseres. De velger en sikker rute til Sverige på småveier. De kjører gjennom Ås. (Tidspunktet vitnet Ir*ne observerer bilen passer med at de drar fra TEH's bolig en liten tid etter at har AEH kommet dit) Virkelige kidnappere ville ikke ha satt offeret i baksetet på en bil slik at noe åpenlyst kunne se personen. Virkelige kidnappere ville ikke bruke maskehette og hette for å vekke oppmerksomhet. Virkelige kidnappere ville ikke benyttet en RØD BMW X3 som vekker enda mer oppmerksomhet. De håper på viteobervasjoner av denne kidnappings-scenen. Skuespill for å overbevise TH til at dette er ekte kidnapping slik at han vil betale full sum til slutt. Som "dialekten" tilsier i trusselbrev - de spiller ekte kidnappere fra Øst-Europa som drar mot Sverige. Men samtidig setter de sin mor fri. En plan så vanvittig som dette trenger en vanvittig avslutning.

Film slutt.

Rulletekst med spekulasjoner:
.
.
.
(Film-musikken til):
"Sleeping with the enemy"
"A woman fakes her own death in an attempt to escape her nightmarish marriage"
(Her hadde de også hentet inspirasjon til å ta av giftering - på badet)
.
.
.
Ting som tyder på at TH har mistanke om dette:
.
Advokat Holden: "det er ikke slik dere tror"
.
"TH om hva han tror AEH sier til de angivelige kidnapperne:
Han er iskald, han kommer ikke til å betale" (TH's beskjed til datter, sønn og AEH)"
.
.
.
.
Sitater fra datters brev, samt sms til politiet:
.
.
(ordlegging i en tekst kan forklare hva en person eventlig tenker og mener)
.
.
"nå har man sagt A til motparten og da må man vel si B"
.
.
"kvitte seg med bevisene og reise til andre siden av jorda og bare vente"
.
.
"bare er en liten del av pappas penger"
.
.
"litt som i Alene hjemme filmene" (virkelighet og film blandes sammen)
.
.
"fikk svart da at jeg var glad han ikke var mannen til min mor" (ok så hun lever)
.
.
"lagt tidenes plan"
.
.
"TIDENES PLAN"
.




Du må lage ett sammendrag på max 2 setninger, ikke sjans i helvete at jeg leser alt det der
Citera
2020-06-24, 12:54
  #36773
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av ulvnxohr
Hvorfor går ikke AEH sin bistandsadvokat hardt ut og krever at TH overleverer alle notatbøkene?

Og hva sier barna til at notatbøkene ikke blir overlevert? Kan ikke se i media at de har sagt det er greit å skjule bøkene.

Selv om det skulle vise seg at det ikke ble funnet noe relevant i bøkene, så ville en gjennomgang føre til at en av de løse trådene ble lukket og det er jo positivt.

Så alle vinner på at notatbøkene blir overlevert.

De dagbøkene er nok brent for lenge siden vil jeg tro.
Citera
2020-06-24, 12:54
  #36774
Medlem
Slettsnokens avatar
Bare synd at det var presten som mottok telefon og sms 0906 og 0910, og hun er ikke med på planen din. Hun som skulle ha alibi har vi ingenting om.

Dette er en dårlig teori.
Citera
2020-06-24, 12:56
  #36775
Medlem
Nyvaakens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hakadaki
Dette må fremheves som ett godt og nøkternt innlegg. Veldig enig med det du sier.

Jeg kan ikke huske en sak som dette - hvor politiet og media så til de grader har forhåndspresedert en fremtidig rettssak slik som denne. Hvordan i alle dager skal de klare å finne f.eks meddommere til en rettssak som ikke er farget av all informasjon de har fått på forhånd gjennom media? Hvordan skal da TH kunne få en rettferdig rettergang?

For oss tilskuere har det vært spennende og vi har kunnet lekt detektiver med tanke på all informasjon vi har fått. Flere av oss har brukt mye tid på både teorier og undersøkelser. Folk har fysisk vært på det antatte åstedet (riktignok utenfor) og naboer/familie/venner har gitt ulike uttalelser til media som har gitt vann på mølla i alle retninger.

Orderud saken står seg som den eneste saken som kan ligne, men selv den blekner i forhold til dette.

Takk,og ikke alltid så lett å holde seg nøkternt.Det er masse rart her inne.
Ja,tenk på det med rettsak og meddommere ja -det blir jo en katastrofe uten like! Huff,hadde ikke tenkt rettsak enda,men dette har du jo så rett i -dette er den stygge virkeligheten for TH og rettsvesenet i Norge.Derfor kan det nesten ikke gå å få til en redelig rettegang for denne mannen noen gang ,er min mening.
Har selv vært meddommer,og man blir bevisst ofte ledet av fagdommer dessverre.Ingen lett jobb,man må være beinsterk mentalt.Helt enig med deg,er spennende for oss andre-men hele rettsapparatet vårt er lidende.En dag kan det ramme oss selv på en eller annen måte,derfor må kritiske spørsmål om politi/rettsvesen til -for å verne oss alle.
Selv ikke mye penger kan alltid redde oss.
Citera
2020-06-24, 12:58
  #36776
Medlem
Nyvaakens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Rvp2020
De har forfalsket kidnapping i samarbeid med sin mor for å få hun ut av forholdet med penger?

Haha,den tanken var innom hos meg også her om dagen.Falsk kidnapping mor var med på sammen med sønn,men så gikk det helt galt og tragisk.Artig å bruke fantasien da man leker detektiv
Citera
2020-06-24, 12:59
  #36777
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Alsagio
Bildet av Tom Hagen er neppe helt feil, men bygger på mange og troverdige observasjoner.

For min del kan jeg føye til i den sammenheng, at en slektning av meg var i et forretningsmøte med Tom Hagen for noen år siden, og kan fortelle at det var den mest usympatiske mann han noensinne har møtt.
Det kom ikke som en bombe.
Citat:
Ursprungligen postat av Hakadaki
Nå er jeg av den oppfatning at TH er skyldig. Men tingene du nevner her kan ha en helt annen forklaring enn at han skal være psykopat.

AEH kan ha vist TH dårlig økonomisk vurderingsevne. Hvis det i tillegg stemmer at hun har slitt med alkohol i fortid så kan hun ha vært grenseløs. For å sikre verdier og arv har TH tatt styring på all kapital foruten det som er rettmessig hennes.
Du nevner også bil. Vet vi om hun selv følte hun hadde behov av bil? Hadde hun i det hele tatt førerkort? TH kjørte forøvrig selv rundt i en alminnelig bil.
Du nevner også sønnen. Utifra bilder og rykter er det rimelig å anta at han er lite voksen/oppegående. En oppførsel som ikke vitner om businessmind. Lumske bekjentskaper, dop? Hvorfor skal han få en leilighet bare fordi far er rik? Hva lærer han av det? Kanskje det lå i kortene frem i tid - type: Jeg skaffer deg en jobb. Hvis du viser at du tar ansvar og gjør det bra skal du få hjelp med bolig over tid.»
Tror du selv på hva du sier? Jeg blir litt målløs og kan vanskelig uttrykke hvor fjernt jeg syns det er å forsvare denne syke ektepakten. Og hva mener du med "foruten det som var rettmessig hennes?" Hva var det som var rettmessig hennes som han ikke hadde kontroll på?
Citera
2020-06-24, 13:00
  #36778
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Minnimus
Noen latt seg friste av dusør?
Jeg har tenkt tanken om de graver etter askerester på Biri. Neppe en kropp, for de graver ikke dypt. Det kan passe med at de sender inn prøver av jorda til analyse som noen skrev her.
Hvorfor har drapsmennene valgt Biri? Litt pussig den da.

Jeg har de siste par ukene tenkt på kremering som det soleklart mest sannsynlige. Jeg har helt nylig sett serien Gomorrah, som bygger på bøkene av Roberto Saviano, og dette er den enkle og effektive metoden å bruke. Også etter norske forhold.
Citera
2020-06-24, 13:02
  #36779
Bannlyst
Hytta i B*ri er i Dr*gav*gen 438
Citera
2020-06-24, 13:10
  #36780
Medlem
Slettsnokens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GG99Slayer
Hvorfor løy VE om denne leiebilen han hadde leid, samme dag AEH ble borte?
Han er ikke siktet, så jeg tror han kan ha blitt trodd på at han var redd for å bli blandet inn i noe, kanskje han hadde noe damegreier også.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in