Citat:
Ursprungligen postat av
BeatriceCenci
Ge sig själv alibi. Han var tvungen att gå tillbaka till mordplatsen och jobbet eftersom hans signalement stämde in på mördaren. Ingen har sett Stig Engström på mordplatsen trots att han säger sig ha varit där hela tiden från att skotten föll och pratat med såväl vittnen som polis. Han säger sig också ha sprungit efter polisen och mördaren och sedan kommit tillbaka. Inget av detta kan styrkas överhuvudtaget.
Om SE inte hade gått tillbaka utan åkt direkt hem, så hade personalen på Skandia kanske trott att det var SE och kontaktat polisen. Nu föregick SE allihop i och med att han påstod sig varit där hela tiden och på så sätt höljde sig själv över alla misstankar. Sedan, dagen efter, så börjar lögnerna och misstagen, när han ringer och ber att få ut sin stämpeltid.
Det finns en bild på en person på mordplatsen som sägs likna Stig Engström. Detta foto kan inte vara taget alldeles efter mordet (om det nu ens är SE på bilden), helt enkelt för att pressen hunnit dit och börjat fota. Det bör vara minst 6-8 minuter efter att Palme sköts.
Var det SE så vann han.
Men Sverige var i skyttegravskrig mot Sovjetdiktaturen tillsammans med NATO tills att OP började stödja smuggling av västs högteknologi via DDR till Sovjetdiktaturen.
OP rörde runt i grytan med sin kärnvapenfriazon i Norden och närmandet till Sovjet.
Intressant att inga i MSM tar upp att OP på riktigt närmade sig Sovjet mer och mer med bla LÖNTAGARFONDERNA
Samtidigt gick Västeuropa mot ökade privatiseringar.
Dags att vakna.
Väststaterna tröttnade på att OP gick från att stödja Stay Behind och det hemliga NATO-samarbetet till att smuggla högteknologi och verka för en kärnkraftsfrizon.
Och privatspanare sitter med miniräknaren och letar sekunder hit och dit.
OP gick över gränsen.
I hans senare intervjuer ser man klart att han valt sida. OP trodde att han kunde utmana västmakterna.
OP missbedömde vem som skulle gå segrande ur kalla kriget.
För det fick han betala priset i korsningen Sveavägen/Tunnelgatan kl 23:21:30 den 28:e februari.
Dags att vakna.
KP och alla andra kan inte se det större perspektivet.
Om man leker med elden....
Pang... Pang...
Skitsamma om LP överlevde... GM kommer vara utom räckhåll inom några timmar. GM blev körd till ett handelsfartyg och var på internationellt vatten innan SVT rapporterade om mordet.
Ni analyserar MOP utifrån 2020. Sätt på er glasögonen där det står 1986.
En ledtråd: vem från Sverige stod och hyllade Erich Honecker vid begravningen i DDR?
En sosse.
De valde öst och fick betala priset.