De Geer tillbaka med en text om den absurda hetsen kring Paolo Roberto och hans sexköp:
https://jonasdegeer.se/2020/05/16/176/
Låt oss begrunda detta och jämföra med icke-uppmärksamheten kring den mördade svenske 19-åringen i Härnösand som ingrep i en pågående våldtäkt och fick betala med sitt liv för det. Knivhuggen till döds av en kriminell sudanes som var i färd med att våldta en svensk kvinna. I princip inte ett ord om det i media. Jag förstår att Paolo Roberto är känd och allt sånt men ändå, jämför proportionaliteten i de olika situationerna. Alla journalister bör förutsättas vara fiender till våra folk tills motsatsen har bevisats.
Jag håller för övrigt med Jonas om att det märks att det finns många som har väntat på en chans att sätta dit Roberto ordentligt. Såna är de, journalisterna. Ett jävla pack som inte är förtjänta av sin makt för fem öre.
Det så kallade "mordet" på den joggande negern i USA har fått mer uppmärksamhet än mordet på den svenske yngligen i svensk media.