Munskydden jag har blir genomblöta efter en timme. Använder dem när jag jobbar i garaget. De har inte utandningsventil, så jag misstänker att de med sådana håller bort fukt bättre. Så nej, jag ser det inte som praktiskt görbart att bära munskydd om det inte fördelas ut bra munskydd till befolkningen.
Anledningen till att Sverige har fler dödsoffer är för att fler blivit smittade och anledningen till det är att FHM ville få igång smittspridningen innan folk hann bli försiktiga och dämpande åtgärder infördes. Åtgärder skulle ge ske i "rätt fas av pandemin" som Tegnell sa.
Så antalet smittade i inledande skedet är avgörande för hur stor kullen av smittade blir. Randvillkoren i diffirentialekvationen, så att säga. Om man har som strategi att se till att många smittas för att först efter dämpa, så blir det som nu, såklart.
Men Tegnell trodde att folk skulle bli immuna och han hade fel. Nu är det bara total nedstängning som gäller.
Nu är det 5000 döda här i Sverige och vi ligger då på 15:de plats över antalet döda i ett land som har drygt 10 milj invånare. Bra jobbat får man väl säga.
Ändå så verkar ju sverige klarat sig ekonomiskt mycket bättre än andra länder så din slutsats köper jag icke. Däremot så måste ju folk sluta dö snart för annars kommer vi ju aldrig få åka utomlands.
Verkligen inte bättre ekonomi än andra länder. Vilken statistik visar det?
Här syns det bra hur de nya dödsfallen fördelade sig. Fördelade sig i huvudsak på de två föregående veckorna, i synnerhet förra som kanske tyvärr var på en optimistiskt låg nivå innan eftersläpningen gjorde sitt.
Man kan vinkla och hitta på exempel för att styrka de dummaste idéer. De naiva svankarna bryr sig inte om skalor och bevis, de står bakom regeringen oavsett.
Resten av världen tar inte svensk MSM på allvar och ser tydligt Sveriges brutala misslyckande.
Svensk media behöver reformeras. Granskningen av makten fungerar inte.
En totalt ogrundad slutsats. Men att skriver hellre än bra är ditt signum. Jag hoppas verkligen att du nu inte skall dra igång ditt eviga spammande, igen.
Det får vi hoppas de gör, så blir vi kanske av med de i 6 månader nästa gång.
Från flera källor även från folk jag känner som jobbar i sjukvården är det dag 10 från insjuknandet som gäller. Man kan tydligen nästan ställa klockan efter det. Det är då det brukar slå till och bli kritiskt för patienten om det går illa.
Så från smitta till rapporterad död (i sverige):
5 dagar inkubation:
10 dagar sjuk
7 dagar till rapporterad död