Citat:
Ursprungligen postat av
LeeVan
OK, charmtrollet.. När menar Björn att den första smittvågen är avklarad?
Han menar att det rör sig om klustersmitta inte om influensavågor. Håller man effektiv koll på dem lär man inte se några större utbrott. Framförallt var det han sa specifikt för våra grannländer som har denna kontroll.
Vi i Sverige lär dock få se på klusterutbrott framöver då vi fortfarande inte har någon kontroll då testning inte har kommit igång och lär inte göra det i brådrasket. Dessutom har vi till skillnad mot våra grannländer utspridda potentiella klusterhärdar över hela landet. Det här kommer att bli en vanlig syn i höst om vi inte skärper till oss:
Coronautbrott på Vrångö – nu masstestas öborna
En gemensam körsammankomst tros vara startskottet för utbrottet. Denna veckan har ett garage blivit tillfällig provlokal för öborna på Vrångö i Göteborgs södra skärgård. Nu har närmare 100 personer fått symtom – en fjärdedel av öns befolkning.
– Detta är givetvis det som alla pratar om. En liten ö och så ett sådant här utbrott, säger Pernilla Friberg.
https://www.svt.se/nyheter/lokalt/vast/coronautbrott-pa-vrango-efter-korsammankomst
Och detta är säkert huvudskälet till att vi betraktas som ett pestsmittat land av andra länder. Man tar inte sådana beslut lättvindigt. Speciellt inte mot andra EU-länder. Man har naturligtvis talat med och har stöd av expertis i detta. Kan det vara så svårt då att förstå då att Sveriges strategi har varit ett enda stort misslyckande som vi kommer att få leva länge med? Både de medicinska och de ekonomiska konsekvenserna som lär bli enorma. Tänk bara på den uteblivna gränshandeln eller på alla Tyska och Norska turister som nu inte kommer hit.