Citat:
Ursprungligen postat av
SigersonHolmes
Ja, men bara för att han "skulle kunnat" pekas ut behöver det ju inte betyda att människor som är fullt upptagna med att rädda ett liv lägger märke till en person som tittar på bredvid. Frågan som ställs här är varför KP bortser från vittnen som antagligen sett SE på plats?
Precis. Inom ca 1 min var det ett 15:tal personer på plats. Förvirringen var stor och uppmärksamheten förmodligen riktad mot Olof Palme och in mot taxibilarna som larmade. En tjej spydde vid avfasningen, någon annan tog hand om henne. Några personer höll ett öga på Björkman som verkade skum osv. Poliser kommer till platsen 3 min... osv.
Dessutom har inte alla andra vittnen kunnat identifiera varandra under de första minuterna. Man kan undra varför det kravet, att någon måste ha ett Stig Engström, är högre än för alla andra. Trams.
Det ska inte heller hållas emot SE att han inte fick vara med på vallningen. Snarare tvärt om, den omständigheten bör vara förmildrande, eftersom någon kan ha känt igenom honom då.