Citat:
Ursprungligen postat av
OPK123
Jag lovar dig att KP kommer att (felaktigt) presentera Stig Engström som gärningsman. De försöker bara få ihop svar på alla kritiska frågor som kan komma ut av det.
Det blir på något sätt den enkla lösningen. Därav denna hype kring honom på sistone.
Det här blir mitt sista inlägg i tråden (och på Flashback överhuvudtaget). Dock, kan de som vill, fortfarande PM:a mig.
Då blev det som jag trodde, här ovan, den 17 februari 2020. En total fars!
Som tidigare nämnt i tråden håller jag med om att Stig Engströms förklaringar inte håller måttet. Han ljuger friskt.
Dock anser jag att han var en medhjälpare i en konspirationsgrupp och ej gärningsman.
Något jag snappade upp från dagens presskonferens, som inte går ihop, är när Krister Petersson pratar om vittnet Lars Jeppson.
I en powerpointbild stod det bl.a. följande:
"Hans längd - 164 cm lång - stämmer inte överens med hur vittnena beskrivit gärningsmannen."
Då är min fråga (som jag tagit upp tidigare i tråden), vem beskriver C.D i detta klipp från TV3 (börja lyssna 05:20 in i klippet):
https://www.youtube.com/watch?v=525XSRTntKU&t=537s&app=desktop
Han säger följande:
"Så vi utbyter information. Och i samma veva så ser vi en person längre ner på gatan som stämmer
väldigt väl på det signalement som först larmades ut. Det första signalementet vi fick. Så vi beger oss ner dit, så fort vi kan. Det visar sig senare vara ett vittne som följt efter mördaren. Det är hans signalement som gått ut först. Men tack vare honom får vi ett kompletterande signalement på mördaren, så vi kan larma ut strax efter det."
Vem åsyftar C.D på här? Lars Jeppsson? Stämde hans signalement "väldigt väl" på det signalement som först larmades ut (Krister Petersson sa precis tvärtom idag)? Eller menar han Stig Engström? I så fall har han ett alibi i C.D.
Något som var nytt för mig var den promemoria kring Stig Engström som, rent kronologiskt, uppstod under samma tidsperiod som Raimo Räsänen sköt Eino Hiltunen (anhölls och dömdes). Alltså mellan november 1986 och april 1987.
Det här var nog sista chansen för mordet att få sin lösning, tyvärr. Om inte några av de få kvarvarande medkonspiratörerna (som fortfarande lever) väljer att tala ut.
Min teori står fast; Stegmordet och Palmemordet hänger ihop (beställ gärna hem polisutredningen från det första).
Jag vill tacka de som valt att lyssna på mig genom åren. Ingen nämnd, ingen glömd.
Lycka till alla ni som fortsätter att gräva! Era slutsatser kommer alldeles säkert vara bättre än det vi hörde idag.