Citat:
Ursprungligen postat av
HerrGickhan
Vilken längd? Du menar kanske hur långt folk är beredda att gå för att skydda sig själva. Det stämmer att folk är beredda att gå långt, men jag skulle nog inte påstå att det är egoism som driver. det är självbevarelsedriften. Egoism handlar mer om att få/ta medan självbevarelsedrift handlar om att överleva.
Hur som helst är ju hela denna historia mycket märklig på alla tänkbara sätt. Själva händelsen är märklig och det är märkligt att han sedan lyckats hålla sig undan i så många år utan ett enda övertramp. Om inte utredningen arbetat på det sätt de gjort och anlitat expertis inom släktforskning så hade han ju fortsatt leva som han gjorde. Tror inte att han erkänt självmant.
Ja du omformulerade istortsett mina ord och förstod mycket väl vad jag menade.
Men ja jag håller med om att detta är ett mycket märkligt fall, Jag själv som tidigare i livet har levt på bidrag och haft psykoser av diverse slag tror personligen att detta är något som hänt under en psykos som han sedan förträngt till en viss del med hjälp av alkohol och andra substanser. Det är inte speciellt svårt att leva under radarn när du går på bidrag och mår dåligt, det enda du gör är istortsett att underhålla dig själv med filmer, alkohol och tv/dataspel, sedan går du till affären två gånger i veckan.
Nu har inte jag personligen mördat någon kallblodigt så jag har nog svårt att sätta mig in i att kunna leva med det men att gå obemärkt bland alla andra människor är inte helt omöjligt.