Är väl större chans att han är född de första 10 månaderna än de två sista. Men antingen var han 21 eller 20. De som klagar på ens mattekunskaper borde ta sig en funderare på hur den räknar?
Vilken idiot!
Undrar hur långt tid det dröjer innan någon på Flashback skapar en tråd där man sågar ett register av DNA för att hitta gärningsmän och släktforskningen man använder sig av..
Ja verkligen men en annan sak. När man kikar på gamla klipp om detta så är de alltid helt säker på att det är en "han" som mördaren.
Varför är man så säker på det, kan ju likagärna vara en kvinna eller?
Hade lille Mohammed hamnat i tjas eller osams med någon på skolan i samband med mordet?
Man kan faktiskt se på DNA om det är en man eller kvinna,! Pust!
Antar att han baserar det på att någon såg ett gripande på Skogslyckegatan 13 imorse. Två bröder har gripits, åldern passar inte in i huset, därav borde storebror på där (såvida det inte är ett annat gripande). Finns två namn i rimlig ålder, men kan ju givetvis vara brorsor med 20år i åldersskillnad också.
Jan Staaf känner ny energi strömma in i utredningen. Han drar sig till minnes mannen som kom in till en vårdcentral i Linköping på eftermiddagen den 19 oktober 2004, datumet för dubbelmordet, och hade skurit sig i handen.
Såret klassades som ”en köksskada” och polisen tipsades först långt senare. Då bekände en ur personalen att hon upplevde patienten som ”obehaglig”.
Domstolen vägrar lämna ut förordnande av advokat via mail. Vilket är underligt.
Men fax eller att knalla in borde göra jobbet:
”Det stämmer att det misstänkte tilldelats en försvarare.
Jag får tyvärr inte maila handlingen men skickar den gärna på antingen fax, per post eller lämnar den personligen.”